Στην παράταση το Πόρτλαντ

ely 8599

Το ματς της βραδιάς έγινε στο Πόρτλαντ, όπου οι Μπλέιζερς επικράτησαν στην παράταση των Γουίζαρντς με 116-109.

Πόσες φορές θα χρειαστεί ακόμα για να μας αποδείξουν οι φετινοί Μπλέιζερς πως είναι μία από τις πιο νεανικές και πιο... "clutch" ομάδες της λίγκας; Ο Λίλλαρντ συνεχίζει τις εξωπραγματικές εμφανίσεις σκοράροντας 20+ πόντους για 15η σερί φορά σε ένα παιχνίδι. Το σερί αυτό είναι δεύτερο στην ιστορία του ΝΒΑ, καθώς πρώτο βρίσκεται αυτό του Κέβιν Ντουράντ με 48. Ακόμη, για άλλη μία φορά είχε αρκετή βοήθεια από το ΜακΚόλουμ που πρόσθεσε 18 και το καλάθι που οδήγησε στην παράταση.

Το Portland ανέτρεψε διαφορά 13 πόντων στο δεύτερο ημίχρονο και με τα μεγάλα σουτ του McCollum και του Lillard επιβλήθηκε της Washington με 116-109 στο Moda Center, σπάζοντας έτσι ένα σερί τριών ηττών. Ο John Wall έκανε ό,τι περνούσε από το χέρι του για να οδηγήσει την Washington στη νίκη, όμως αγωνιζόταν χωρίς τον τραυματία Μπράντλει Μπιλ. Ο ηγέτης των “μάγων”, λοιπόν, έβαλε 20 πόντους, μοίρασε 11 ασίστ, μάζεψε 5 ριμπάουντ και έκοψε 3 σουτ. Από την άλλη πλευρά ο Λίλλαρντ πέτυχε 41 πόντους με 12/25 σουτ (6/13 τρίποντα), έχοντας ακόμα 11 ασίστ, 5 ριμπάουντ και μόνο ένα λάθος. Ο C.J. McCollum πρόσθεσε 18 πόντους και το δίποντο που κράτησε “ζωντανό” το Portland 5,4'' πριν από τη λήξη του κανονικού αγώνα, ενώ καθοριστική συμβολή είχαν και δύο παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο: ο Gerald Henderson πέτυχε 12 πόντους, μάζεψε 7 ριμπάουντ και έκανε την τάπα της βραδιάς σε λέι-απ του Gortat, λίγο πριν από τη λήξη του αγώνα, ενώ ο Ed Davis ήταν ο κύριος λόγος που οι Blazers κέρδισαν τα ριμπάουντ με τα 15 που μάζεψε. Έπειτα στην παράταση ήταν πάλι η ώρα του Lillard, που ξεκίνησε με τρίποντο (109-106) και 23,5'' έκανε το σκορ 113-109 με ένα ζογκλερικό καλάθι.

Με τη νίκη αυτή το Πόρτλαντ ανέβηκε στην 6η θέση της Δύσης με ρεκόρ 34-31 και θα αντιμετωπίσει τους Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς στο Οκλαντ ενώ οι Γουίζαρντς έχουν ρεκόρ 30-33 και παίζουν εκτός στη Γιούτα με τους Τζαζ.

Στα υπόλοιπα ματς είχαμε τα εξής αποτελέσματα:

Ράπτορς - Νετς 104-99 ( Ντερόζαν 25, Λαουρι 23 - Λόπεζ 35, Γιανγκ 14 )
Τίμπεργουλβς - Σπερς 91-116 ( Γουίγκινς 23, Τάουνς 19 - Άλντριτζ 29, Γουέστ 18 )
Νάγκετς - Νικς 110-94 ( Φαρίεντ 24, Τζόκιτς 20 - Άντονι 30, Γουίλιαμς 15 )
Τζαζ - Χοκς 84-91 ( Χέιγουορντ 22, Φέιβορς16 - Τιγκ 24, Μίλσαπ 18 )
Λέικερς - Μάτζικ 107-98 ( Ράσσελλ 27, Κλάρκσον 24 )