Επικράτησε η Φενέρ, όφελος και για Παναθηναϊκό

fenerrr

Η Φενέρ επικράτησε με 72-65, απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα, ο οποίος ήταν απογοητευτικός στο δεύτερο μέρος και υπέπεσε στο 5-4. Η Φενέρ, επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, έπειτα από το...στραβοπάτημα στο ΟΑΚΑ και ανέβηκε στο 8-1. Το αποτέλεσμα αυτό, βολεύει και τον Πααθηναϊκό, ο οποίος ξεφεύγει κι άλλο από τους Σέρβους.

Πρώτος και καλύτερος από τους νικητές ήταν ο Ντατόμ, ο οποίος σημείωσε 27 πόντους, ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Μπογκντάνοβιτς, που σημείωσε 16 πόντους, έχοντας 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Για τους Ρώσους, ξεχώρισε ο Τσίρμπες, ο οποίος σημείωσε 11 πόντους, έχοντας και 7 ριμπάουντ.

Με το ξεκίνημα του αγώνα, το σκορ και για τις δυο ομάδες ήταν χαμηλό, με τους φιλοξενούμενους, να έχουν ένα μικρό προβάδισμα (8-12) στο 6΄, εκμεταλευόμενοι τα λάθη της Φενέρμπαχτσε. Ακολούθως οι γηπεδούχοι μείωσαν και έφτασαν στην ισοφάριση (14-14) στο 8', για να έρθει νέα απάντηση από τους Σέρβους, οι οποίοι διαμόρφωσαν το 14-18, με την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου. Στη δεύτερη περίοδο, το ματς ήταν κάπως ισορροπημένο, με τους Σέρβους να διατηρούν το προβάδισμά τους, με το σκορ στο 21-25 στο 15'. Το υπολειπόμενα 5 λεπτά ανήκαν στον Ερυθρό, ο οποίος με ένα επιμέρους σκορ 9-4 ολοκλήρωσε το ημίχρονο με το υπέρ του 34-25.

Στο δεύτερο μέρος, η Φενέρ άλλαξε πρόσωπο και με ένα τρομερό επιμέρους σκόρ 24-5, έφερε...τούμπα το ματς, διαμορφώνοντας το 49-40, με το τέλος της τρίτης περιόδου. Οι Σέρβοι έδειχναν να τα έχουν χαμένα, δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν και έτσι η Φενέρ ανέβασε τη διαφορά στο +12 (61-49) στο 36', με πρωταγωνιστή τον Ντατόμ. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, χωρίς κάποιο αποτέλεσμα, με την τουρκική ομάδα να επικρατεί, εν τέλει με 72-65 και να πανηγυρίζει την 8η νίκη της, στο TOP-16 της διοργάνωσης.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 25-34, 49-40, 72-65.