"Παλικαρίσιο" διπλό της Ρεάλ στη Γερμανία

zisisreal 1

Την πέμπτη της νίκη στο Top16 πέτυχε η Ρεάλ Μαδρίτης, αφού κατάφερε και κέρδισε τη Μπάμπεργκ με 90-86, μέσα στη Γερμανία. Κορυφαίος για τους νικητές ο Γιουλ με 21 πόντους, ενώ 18 πρόσθεσε ο Φελίπε Ρέγιες. Σε 29' συμμετοχής, ο Νίκος Ζήσης είχε 9 πόντους και 4 ασίστ.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν αρκετά δυνατά και με ένα γρήγορο 12-0 πήραν τα ηνία του αγώνα. Δεν άργησε να συνέλθει όμως η "Βασίλισσα" και με τρίποντα των Ματσιούλις και Κάρολ μείωσε στο -4 ( 16-12). Στη συνέχεια και στο δεύτερο δεκάλεπτο συγκεκριμένα, η Ρεάλ προηγήθηκε για πρώτη φορά (31-32, στο 13') και κατάφερε να εδραιώσει το προβάδισμά της (37-41) στηριζόμενη στο περιφερειακό σουτ (8/11 3π. στο ημίχρονο). Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 45-46 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Μετά την ανάπαυλα με πρωταγωνιστή τον Γιούλ η διαφορά ανέβηκε σε διψήφιο αριθμό (47-57 23'). Η απάντηση της Μπάμπεργκ ήταν άμεση αφού μείωσε τη διαφορά στο-3 (56-59). Το τρίτο δεκάλεπτο βρίκε την ομάδα της Μαδρίτης να διατηρεί το προβάδισμα με 65-72.

Oι Γερμανοί μπήκαν εκρηκτικά στο τελευταίο δεκάλεπτο και πήραν το προβάδισμα με 77-76 με πρωταγωνιστή τον Ουόναμεϊκερ. Την απάντηση έδωσε ξανά ο Γιουλ (77-79), αλλά ο Ζήσης κρατούσε κοντά τους γηπεδούχους (82-84). Στο τελευταίο λεπτό με το σκορ στο 86-88, ο Αγιόν έκανε μεγάλη τάπα στην προσπάθεια του Ουοναμέικερ να ισοφαρίσει και οι πρωταθλητές Ευρώπης πήραν τη νίκη με 86-90.