Καβάλ-Άρης

trikalaaris

Αν και πάλεψε το ματς μέχρι το τέλος, η Καβάλα δεν κατάφερε να κερδίσει τον Άρη και ηττήθηκε με 77-71 στην Καλαμίτσα.

Ο Άρης έβαλε από νωρίς τις βάσεις και μέχρι το ημίχρονο κατάφερε να πάρει μια διαφορά 15 πόντους (29-44). Μετά το ημίχρονο όμως η ομάδα του Στηβ Γιατζόγλου  συνήλθε και έκανε το come back με πρωταγωνιστές τους Ουίλιαμς και Λέιζερ  έφτασαν στο -4 (53-57).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Τζέρελ ΜακΝιλ, με τρίποντο, ανέβασε τη διαφορά στους επτά (55-62) και έδωσε ανάσα στον Αρη, ενώ ακολούθησε ένα ακόμη μεγάλο σουτ από τον Ουάιτ για το 59-67. Ο εξαιρετικός Ουίλιαμς μείωσε σε 63-69, αλλά λίγο αργότερα το λάθος και το αντιαθλητικό φάουλ του Λέιζερ επέτρεψαν στον Αρη να καθαρίσει το ματς φτάνοντας στο τελικό 71-77.

Τα δεκάλεπτα: 10-24, 29-44, 53-57, 71-77

Καβάλα (Γιατζόγλου): Λέιζερ 11 (1), Ουίλιαμς 18, ΜακΚί 10 (1), Γκέλιος, Κρομά 19 (1), Σταμπουλής, Κοστόφ 10 (2), Καλαϊτζίδης, Γιαννακίδης 3 (1), Δεμερτζής.

Άρης (Πρίφτης): Ουάιτ 17 (3), Ουότερς 7 (1), Χάγκινς 9, Μούρτος 14 (2), ΜακΝίλ 15 (2), Ξανθόπουλος 2, Πελεκάνος 3 (1), Τσούπκοβιτς 2, Φλιώνης, Ζάρας 2, Κοέν 4, Σίμτσακ 2.