Ο Μάντεν λύτρωσε το Ρέθυμνο

rethymno laurio madden

Με το ίδιο νόμισμα πήρε τη ρεβάνς το Ρέθυμνο από το Λαύριο. Νίκησε με δύο πόντους (87-85), όσο είχε χάσει στον α΄ γύρο.Ο Ρασάντ Μάντεν (φωτό) από μοιραίος παίκτης, έγινε ο λυτρωτής για την ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου.

Το λάθος του στα 8 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη, το αξιοποίησε ο Νίκος Μπάρλος, ο οποίος έδωσε το προβάδισμα στο Λαύριο (85-84). Ο Αμερικανός όμως στην τελευταία επίθεση και ενώ απέμεναν δύο δευτερόλεπτα, πέτυχε καλάθι, κέρδισε και φάουλ από τον Κέσελι και διαμόρφωσε το τελικό 87-85. Προηγουμένως, στα 19 δευτερόλεπτα, ο Γιαννόπουλος με βολές είχε δώσει το προβάδισμα (84-80) και ο Κέσελι με τρίποντο στα 10΄΄μείωσε (84-83), για να ακολουθήσει η προαναφερθείσα εξέλιξη.

Γενικά ο αγώνας παρουσίασε μεγάλο ενδιαφέρον με συνεχείς διακυμάνσεις και το Λαύριο με την ευστοχία του στα τρίποντα (13/31), έκανε δύσκολη τη ζωή των γηπεδούχων.Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη ήταν ανώτερη στο α΄ ημίχρονο και προηγήθηκε ακόμη και με 9 πόντους διαφορά (39-30).

Το σκηνικό άλλαξε στο τρίτο δεκάλεπτο, με την άνοδο του Ντελινικάιτις και του Χάροου και το Ρέθυμνο έδειξε ότι θα έφτανε χωρίς καρδιοχτύπια στη νίκη. Μέχρι το 33΄(72-64) είχε τον πρώτο λόγο, αλλά το Λαύριο δεν είχε πει την τελευταία λέξη και στα 52΄΄ πριν από τη λήξη ο Νίξον με βολές έδωσε εκ νέου προβάδισμα (79-78), για να απαντήσει αμέσως ο Σάφτεναρ.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 36-40, 60-57, 87-85.

ΡΕΘΥΜΝΟ (Θ. Σκουρτόπουλος): Ντελινικάιτις 7 (2), Σχίζας 11 (1), Μάντεν 14 (1), Στόουν 7 (1), Κάρτερ 15, Σάφτεναρ 5, Γιαννόπουλος 9 (1), Τσακαλέρης 2, Χάρπου 17 (1).

ΛΑΥΡΙΟ (Χ. Σερέλης): Κέσελι 25 (5), Σακελλαρίου 6 (2), Νίξον 13 (1), Περάκης 5, Κακλαμανάκης, Γιανγκ 5 (1), Κρούμπαλι 10, Γιαννακόπουλος, Μπάρλος 4, Μπολτς 17 (4).