Άλωσε τη Μόσχα η «βασίλισσα»

realximki

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε η Ρεάλ Μαδρίτης, στην έδρα της Χίμκι, η οποία επικράτησε 93-82 και ολοκλήρωσε με ιδανικό τρόπο τον πρώτο γύρο του TOP-16 της Ευρωλίγκας.

Κορυφαίος για την «βασίλισσα» ήταν ο Γκουστάβο Αγιόν, ο οποίος σημείωσε 24 πόντους, με τον Σέρχιο Γιουλ να προσθέτει άλλους 17. Από πλευράς Ρώσων, πρώτος σκόρερ ήταν ο Όγκουστιν με 20 πόντους.

Οι δυο ομάδες, με το ξεκίνημα της αναμέτρησης βάδιζαν μαζί στο σκορ, μέχρι και την ολοκλήρωση, με το σκορ στο 26-26. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα στα μέσα του δεκαλέπτου (30-36) 15', με την ομάδα της Χίμκι παρ' όλα αυτά να ανατρέπει το σκορ στο υπέρ της 46-41 στο 18', με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου να βρίσκει τους γηπεδούχους στο +7 και το σκορ στο 50-43.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, η Ρεάλ προσπάθησε να επιστρέψει και το κατάφερε, παίρνοντας μάλιστα και το προβάδισμα, μετά από αρκετή ώρα, με το σκορ στο 60-61 στο 25' και στη συνέχεια στο 60-66! Ακολούθως η Χίμκι αντέδρασε, μείωσε τη διαφορά και μπήκε με τη σειρά της μπροστά στο σκορ (69-68), με την Ρεάλ να πετυχαίνει δίποντο στα τελευταία δευτερόλεπτα, παίρνοντας ξανά το προβάδισμα (69-71), με τη λήξη της τρίτης περιόδου. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η «βασίλισσα» αύξησε τη διαφορά στο +12 (72-84) 36', παίρνοντας τη νίκη εν τέλει με 82-93 μέσα στη Μόσχα.

Τα δεκάλεπτα: 26-26, 50-43, 69-71, 82-93

Χίμκι (Κουρτινάιτις): Ράις 12, Σβεντ 17 (1), Ντράγκιτς 5 (1), Όγκουστιν 20 (1), Κόπονεν 5 (1), Βιάλτσεφ, Ιλνίτσκι, Μόνια 14 (4), Τοντόροβιτς, Χάνικατ 2, Ντέιβις 7, Σελεκέτο.

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ρίβερς 10 (2), Εντούρ, Ντόντσιτς, Ματσιούλις 11 (3), Ροντρίγκεθ 7 (1), Αγιόν 24, Κάρολ 8 (1), Γιιουλ 17 (3), Τόμπκινς 11 (3), Ερνανγκόμεθ 2, Τέιλορ 3 (1).