Πήρε το «ντέρμπι» η ΤΣΣΚΑ Μόσχας

teodosic

Ύστερα από ένα εξαιρετικό ματς, η ΤΣΣΚΑ πήρε τη νίκη κόντρα στη Χίμκι, επικρατώντας 85-96 στο ντέρμπι της VTB League.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας πήρε το «ντέρμπι», επικρατώντας στο εκτός έδρας ματς με τη Χίμκι με σκορ 85-96, έχοντας ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Κουρμπάνοφ με 16 πόντους, ενώ ακολούθησαν οι ΝτεΚολό και Τεόντοσιτς με 14 πόντους. Για την Χίμκι πρώτος σκόρερ ήταν ο Όγκουστιν με 18 πόντους.

Οι δυο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέετρησης, ωστόσο στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, η ΤΣΣΚΑ πρωταγωνιστή τον ΝτεΚολό προηγήθηκε με 45-51 και στην συνέχεια πήρε ψυχολογία. Με τη λήξη της τρίτης περιόδου η διαφορά ανέβηκε στο +10 (62-72) για την ΤΣΣΚΑ και παρά την προσπάθεια της Χίμκι, να επιστρέψει, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη πήρε τη νίκη με 85-96.

Τα δεκάλεπτα: 30-28, 45-51, 62-72, 85-96.

Χίμκι (Κουρτινάιτις): Σβεντ 13, Ογκούστιν 18, Μόνια 7 (1), Ράις 10, Χάνεϊκατ 9, Μπουν 12, Κοπόνεν 13 (2), Βιάλτσεφ 3 (1), Ιλνίτσκι, Τοντόροβιτς, Σεκελέτο.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Ντε Κολό 14 (2/2 τρίπ.), Τζάκσον 3, Φρίλαντ 7, Χριάπα 9 (1), Κουρμπάνοφ 16 (2), Τεόντοσιτς 14, Φριντζόν 13 (2), Λαζάρεφ, Βοροντσέβιτς 6 (2), Χίγκινς 9 (3/4 τρίπ.), Χάινς 5.