Τρίποντη Λοκομοτίβ στη Μάλαγα

malaga loko

Ένας καταιγισμός από τρίποντα στο β΄ ημίχρονο, μετέτρεψαν σε εύκολη υπόθεση τον αγώνα της Λοκομοτίβ στη Μάλαγα (82-64) και το αποτέλεσμα αυτό ευνοεί και τον Παναθηναϊκό, ο οποίος ήταν ο μεγάλος κερδισμένος της βραδιάς,

αφού η νίκη του συνδυάστηκε και με τις ήττες της Μάλαγα και του Ερ. Αστέρα.Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πέτυχε την τέταρτη νίκη της στο όμιλο και πραγματοποίησε σημαντικό βήμα για την πρόκρισή της.

Με τέτοια ποσοστά έξω από τα 6.75, ήταν αδύνατο για τους γηπεδούχους να ακολουθήσουν τον τρελό ρυθμό που άνοιξε – ποιος άλλος;- ο Μάλκομ Ντιλένεϊ και παρέσυρε και τους συμπαίκτες τους σ’  ένα ρεσιτάλ από τρίποντα και το 32-34 του ημιχρόνου να μετατραπεί σε 47-60 στο 30΄. Με την άνοδο και του Ράντολφ, ο οποίος είχε πετύχει δύο πόντους στο α΄ μέρος, η Λοκομοτίβ ήταν ασταμάτητη. Σε κάποια στιγμή είχε 16/29 τρίποντα και τελείωσε τον αγώνα με 16/34 (Ντιλένεϊ 6/10). Οι προσπάθειές της για δίποντο ήταν λιγότερες (14/25) και βασισμένη στο σουτ από την περιφέρεια, ήταν και ο λόγος που εκτέλεσε μόνο 8 βολές (6/8).

Η Μάλαγα που προηγήθηκε στα μέσα του δεύτερου δεκάλεπτου με 30-23,  ξαφνιάστηκε από το 14-2 του αντιπάλου της, που σήμανε και την αλλαγή στη ροή του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 32-34, 47-60, 64-82.

ΜΑΛΑΓΑ: Τζάκσον 11 (2), Ντιάθ 3, Τόμας 6 (1), Ντιέθ 7 (1), Σουάρεζ, Καράχοτζιτς, Σμιθ 2, Νέντοβιτς 5 (1), Βάσκεθ, Κουζμίνσκας 16 (1), Νέλσον 5 (1), Κόλεϊ 9.

ΛΟΚΟΜΟΤΙΒ: Ντιλένεϊ 21 (6), Σίνγκλετον 11 (3), Ράντολφ 18, Ντρέιπερ 11 (3), Κλαβέρ 8 (2), Μπίκοφ, Βορόνοφ 2, Ζούμπκοφ 3, Μπρόκχοφ 8 (2).