"Περίπατος" για ΤΣΣΚΑ

teodosic-cska-mhnyma-kosmos-olympiakos

Δίχως να αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα η ΤΣΣΚΑ Μόσχας νίκησε στην πρεμιέρα του ρωσικού πρωταθλήματος εκτός έδρας τη Σπαρτάκ Πριμόριε με 82-51.

Το συγκρότημα του Ετορε Μεσίνα δυσκολεύτηκε μόνο στην πρώτη περίοδο όταν βρέθηκε πίσω με 23-17. Στη συνέχεια όμως οι φιναλίστ της περσινής Ευρωλίγκας, όχι απλά ξέφυγαν, αλλά καθάρισαν και τον αγώνα από το δεύτερο δεκάλεπτο όταν και με επιμέρους σκορ 25-2 ξέφυγαν με 42-27 και κάπου εκεί κρίθηκαν όλα.

Πρώτος σκόρερ για τους μόνιμους πρωταθλητές Ρωσίας ήταν ο Μίλος Τεόντοσιτς με 16 πόντους, ενώ άξιοι συμπαραστάτες του οι Ντρου Νίκολας και Νέναντ Κρστιτς. Αμφότεροι σημείωσαν από 13 πόντους. Στα ρηχά έμεινε ο Αμερικανός σούπερ σταρ Σόνι Ουίμς ο οποίος σε 17 λεπτά συμμετοχές πέτυχε μόλις τέσσερις πόντους.

Για τους γηπεδούχους ο μόνος που διασώθηκε ήταν ο Γκίλενουοτερ σκοράροντας 17 πόντους.