• NBA
  • Posted

Γιάννης και Μπακς έπεσαν στο... τείχος των Σέλτικς και αποκλείστηκαν! (vid)

Giannis Antetokounmpo Grant Williams GettyImages

Οι Σέλτικς με έναν απίθανο Γκραντ Ουίλιαμς (27 πόντοι με 7 τρίποντα και ρεκόρ καριέρας) καθάρισαν τους Μπακς με 109-81 στο Game 7 και πέρασαν στους τελικούς Ανατολής. Ο Γιάννης είχε 23 με 20 ριμπάουντ και 9 ασίστ.

​Το Game 7 ήταν υπόθεση των εντυπωσιακών Σέλτικς, οι οποίοι βρήκαν τους τρόπους και πέταξαν εκτός τους πρωταθλητές Μπακς. Η Βοστώνη έλεγξε το ματς και στο δεύτερο ημίχρονο πάτησε γκάζι, επικρατώντας τελικά με 109-81 και θα παίξει τελικούς Ανατολής με Χιτ. Κορυφαίος για τους Κέλτες ήταν ο φοβερός και τρομερός Γκραντ Ουίλιαμς που έκανε ρεκόρ καριέρας στα playoffs με 27 πόντους, 7 τρίποντα και 6 ριμπάουντ. Η ομάδα του Ουντόκα πέρασε δίκαια στην επόμενη φάση, βγάζοντας φωτιές από το τρίποντο (22/55), ενώ τα ελάφια τελείωσε την αναμέτρηση με 4/33 στα τρίποντα. Ο συγκινητικός σε όλη τη σειρά, Γιάννης Αντετοκούνμπο που έμεινε από δυνάμεις στο δεύτερο ημίχρονο μετά την υπερπροσπάθεια σε όλα τα ματς και δεν θα μπορέσει να διαφυλάξει το περσινό στέμμα του, είχε 25 πόντους, 20 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ και 5 φάουλ.

Aπό την πλευρά της Βοστώνης πλην του x-factor Ουίλιαμς, ο Τέιτουμ είχε 23 με 8 ασίστ και 6 ριμπάουντ, ο Μπράουν μέτρησε 19 πόντους με 8 ριμπάουντ και ο Σμαρτ είχε 11 πόντους με 10 ασίστ και 7 ριμπάουντ. Στον αντίποδα για το Μιλγουόκι πλην του Γιάννη, ο Λόπεζ είχε 15 με 10 ριμπάουντ και ο Χόλιντεϊ μέτρησε 21, αλλά δεν υπήρχε άλλη βοήθεια από τους υπολοίπους, όπως και στα προηγούμενα ματς.

Εκτός από το 4/33 στα τρίποντα που ήταν κάκιστο, τα ελάφια σούταραν με 33-90 στο παρκέ, σπάζοντας τα στεφάνια και τα καλάθια. Η Βοστώνη έδειξε ψυχραιμία μετά την ήττα της στο Game 5 και κατάφερε να πάρει τα δύο επόμενα ματς, δείχνοντας χαρακτήρα στα δύσκολα.

Οι Κέλτες έπαιξαν καλύτερο μπάσκετ κατά τη διάρκεια της σειράς, κάνοντας δύο break μέσα στο Μιλγουόκι και έκρυψαν την απουσία του Ρόμπερτ Ουίλιαμς που έχασε τα τέσσερα τελευταία ματς της σειράς. Από την άλλη οι Μπακς δεν μπόρεσαν να κάνουν το ίδιο με το κενό του Κρις Μίντλετον, αφού δεν είχαν λύσεις με συνέπεια στο σκοράρισμα πίσω από τον Γιάννη. Άλεν και Μάθιους ήταν βασικοί και δεν έδωσαν λύσεις σε κανενα σημείο της σειράς, ενώ από δυνάμεις έμεινε και ο Χόλιντεϊ που προσπαθούσε να παίξει το ρόλο του δεύτερου βιολιού.

Το ματς

Οι Μπακς μπήκαν καλά στο ματς και προηγήθηκαν με 6-13 χάρη στους έξι πόντους και τις 3 ασίστ του Γιάννη στο 4’, αναγκάζοντας τον Ουντόκα να καλέσει timeout. Μπράουν και Τέιτουμ ανέλαβαν δράση και έφεραν στο ματς στο 14-17 με μεγάλα σουτ. Ο Greek Freak είχε συμμετοχή και στους 23 πρώτους πόντους του Μιλγουόκι στο ματς, βοηθώντας τους Μπακς να πάνε στο 14-24. Οι Σέλτικς σούταραν με 5-20 στο ξεκίνημα και δεν έβρισκαν λύσεις, με τους Μπακς να κλείνουν το δεκάλεπτο στο 20-26.

Οι Σέλτικς χάρη στις βολές του Τέιτουμ και του Μπράουν μείωσαν σε 25-28 στο 14'. Η Βοστώνη έσφιξε την άμυνα της, πάτησε γκάζι και πέρασε μπροστά με 32-30 χάρη στην φοβερή ασίστ του Πρίτσαρντ και το κάρφωμα του Χόρφορντ. Ο Γιάννης το πήρε πάνω του, έγραψε το 32-37 και έφτασε τους 16 πόντους στα μέσα της δεύτερης περιόδου. Οι Μπακς σούταραν με 3/17 τρίποντα, τέσσερα λεπτά πριν το ημίχρονο. Ο Τέιτουμ ισοφάρισε για το 40-40, δύο λεπτά πριν το ημίχρονο, με τον Σμαρτ να διαμορφώνει το 48-43 με τρεις βολές.

Oι Κέλτες βομβάδριζαν δίχως σταματημό στο ξεκίνημα του δεύτερο ημιχρόνου και ο Μπράουν με τρίποντο έκανε το 59-47. Ο Ουίλιαμς συνέχισε να σκοράρει τρίποντα και έκανε το 68-55, ενώ ο ίδιος παίκτης με το ρεσιτάλ τριπόντου έγραψε και το 76-60, δύο λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δωδεκαλέπτου. Oι Μπακς σούταραν με 4/24 τρίποντα μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου.

Η Βοστώνη συνέχισε να ελέγχει το ματς και ο Πρίτσαρντ εκτέλεσε για το 87-68, εννιά λεπτά για το τέλος. Η ομάδα του Ουντόκα έκανε ότι ήθελε στο παρκέ στη συνέχεια της αναμέτρησης, οι Μπακς δεν γινόταν να επιστρέψουν με τίποτα στην διεκδίκηση της νίκης και τελικά οι Σέλτικς πήραν μια πανηγυρική πρόκριση.

Τα δεκάλεπτα: 20-26, 48-43, 79-64, 109-81

Μπόστον Σέλτικς – Μιλγουόκι Μπακς 4-3

• Game 1: Σέλτικς - Μπακς 89-101
    Game 2: Σέλτικς - Μπακς 109-86
    Game 3: Μπακς - Σέλτικς 103-101
    Game 4: Μπακς – Σέλτικς 108-116
    Game 5: Σέλτικς – Μπακς 107-110
    Game 6: Μπακς – Σέλτικς 95-108