• NBA
  • Posted

Άστοχος ο Γιάννης, ήττα για τους Μπακς

antetokoynmpo getty

Οι Σίξερς έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ (121-109) υποχρεώνοντας τους Μπακς και τον Αντετοκούνμπο στην πιο άσχημη φετινή τους βραδιά.

Οι Σίξερς υποχρέωσαν τόσο τους Μπακς όσο και τον Γιάννη Αντετοκούνμπο στην πιο άσχημη φετινή τους βραδιά και την 5η τους ήττα. Οι γηπεδούχοι ήταν τρομακτικά εύστοχοι με 21/44 τρίποντα σε αντίθεση με τα «ελάφια» που τελείωσαν με 13/33.

O «Greek Freak» σε 30 λεπτά είχε 18 πόντους (8/20δ., 0/7τρ., 2/4β.), 14 ριμπάουντ, 7 ασίστ, ένα κλέψιμο, ένα κόψιμο και 3 λάθη. Ο Αντετοκούνμπο ποτέ άλλοτε δεν είχε αστοχήσει σε 19 σουτ εντός πεδιάς.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ (14-14, 6’) και τον Έλληνα φόργουορντ να έχει 2/6 σουτ, αλλά 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Ο Εμπίντ πάντως δεν είχε αντίπαλο στην άλλη πλευρά του παρκέ και με δικό του τρίποντο οι Σίξερς βρέθηκαν στο +8 στο τέλος της πρώτης περιόδου (38-30).

Ο Ρίτσαρντσον μπήκε στην εξίσωση της επίθεσης των γηπεδούχων και με δικούς του πόντους οι Σίξερς βρέθηκαν με 45-32, ωστόσο ο Αντετοκούνμπο βρήκε χώρο να τρέξει και με καλά τελειώματα φρόντισε ένα μειώσουν τα «ελάφια» σε 48-39 (18’). Ο Χάρις όμως επανέφερε τους γηπεδούχους σε διαφορά ασφαλείας (55-39, 19’) την οποία μάλιστα επέκτειναν στη συνέχεια (69-48, 24’).

Οι φιλοξενούμενοι φάνηκε πως βγήκαν πεισμωμένοι στο τρίτο δωδεκάλεπτο, όμως αυτό το γρήγορο 6-0 σερί ήταν απλά η εξαίρεση. Τα λάθη και η αστοχία από τη γραμμή των τριών πόντων συνεχίστηκαν όπως συνεχίστηκαν και τα καλάθια από τον Καμερουνέζο σέντερ των Σίξερς (81-56, 31’).

Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Οι γηπεδούχοι απέσυραν πιο γρήγορα τους βασικούς στον πάγκο και οι Μπακς το εκμεταλλεύτηκαν. Μαζί με το πείσμα τους από την μεγάλη διαφορά κατάφεραν να την κατεβάσουν στους 17 πόντους (102-85, 34’). Οι γηπεδούχοι συνήλθαν γρήγορα και έτσι δεν τέθηκε θέμα καν ανησυχίας για αυτούς παρά τα καλάθια των Μπράουν και Μίντλετον στο τέλος του ματς.

Ο Εμπίντ είχε 31 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Χάρις πρόσθεσε 22 πόντους και ο Κορκμάζ 16.

Τα δωδεκάλεπτα: 38-30, 69-48, 100-73, 121-109