• NBA
  • Posted

«Καθάρισαν» οι «Splash Brothers» για τους Ουόριορς! (vid)

123

Τι και αν αγωνιζόντουσαν χωρίς τον Ντουράντ; Με τους Στεφ Κάρι και Κλέι Τόμπσον σε εξαιρετική βραδιά οι Ουόριορς επικράτησαν των Μπλέιζερς με 116-94 και ξεκίνησαν με νίκη την σειρά των τελικών της Δύσης στα φετινά playoffs.

Οι «Splash Brothers» πέτυχαν 36 και 26 πόντους αντίστοιχα και οδήγησαν εκ του ασφαλούς του περσινούς πρωταθλητές στη νίκη. Το Γκόλντεν Στέιτ μετά τα πρώτα λεπτά είχε συνεχώς το προβάδισμα στην αναμέτρηση, με τους Μπλέιζερς να μην αφήνουν ωστόσο τη διαφορά να ξεφύγει τουλάχιστον στα τρία πρώτα δωδεκάλεπτα.

Μετά από μια σχετικά ισοδύναμη πρώτη περίοδο (27-23 υπέρ των Γουόριορς), οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους +9 (54-45). Στο τρίτο δωδεκάλεπτο η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 17 πόντους (70-53), ωστόσο οι Μπλέιζερς με μα αντεπίθεση μείωσαν στο τέλος της περιόδου σε 77-71.

Ωστόσο στο κρίσιμο τελευταίο δωδεκάλεπτο οι παίκτες του Κερ βγήκαν αποφασισμένοι να τελειώσουν το ματς από νωρίς. Η διαφορά γρήγορα πήγε σε διψήφια επίπεδα και τελικά με ένα επί μέρους 39-23, οι Γουόριορς επικράτησαν με σχετική άνεση (116-94) κάνοντας το 1-0 στη σειρά των Τελικών της Δύσης.

13 από τους 13 παίκτες των Dubs σκόραραν στην αναμέτρηση, ωστόσο οι Στεφ Κάρι (36 πόντοι με 9/15 τριποντα) και Κλέι Τόμπσον 26 πόντοι ήταν οι κορυφαίοι με τον Γκριν να κάνει και πάλι πολλή βρώμικη δουλειά (12π/10 ριμπ/5 ασίστ). Από την άλλη οι Λίλαρντ (19π με 4/12 σουτ) και ΜακΚόλουμ (17π) τα βρήκαν σκούρα με την άμυνα των Γουόριορς. Χούντ (17π), Χάρκλες (17π) και Κάντέρ (10π/16 ριμπ) προσπάθησαν επίσης, αλλά δεν ήταν αρκετοί για κάτι καλό στην Oracle Arena.