• NBA
  • Posted

ΕΠΙΚΟ buzzer beater του Λέοναρντ και... τελικοί για Ράπτορς! (vid)

ka

Ένα τρομερό buzzer beater του Λέοναρντ έδωσε την πρόκριση στους Ράπτορς που στους τελικούς της Ανατολής θα βρουν απέναντί τους τον Γιάννη Αντετοκούνμπο και τους Μπακς!

Με μια εμφάνιση κι ένα buzzer beater που θα μνημονεύονται για χρόνια, ο Καουάι Λέοναρντ έστειλε τους Ράπτορς που επικράτησαν με 92-90 των Σίξερς, στους τελικούς της Ανατολής κόντρα στους Μπακς του Γιάννη Αντετοκούνμπο.

Σε όλο το παιχνίδι καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ με τους γηπεδούχους να έχουν διαρκώς ένα μικρό προβάδισμα μέχρι και την τρίτη περίοδο.Τότε και με ένα σερί 16-0 οι Σίξερς έκαναν το 50-41, 50-57 αλλά οι Ράπτορς είχαν την απάντηση και μέχρι το τέλος της περιόδου κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα με 67-64.

Με το σκορ στο 90-90 και 4,2 δευτερόλεπτα να απομένουν, οι Ράπτορς είχαν την επίθεση και μια τελευταία ευκαιρία να πάρουν τη νίκη πριν την παράταση. Εκεί ο Λέοναρντ πήρε την μπάλα και με ένα απίθανο καλάθι, τους έστειλε στους τελικούς. Ο εκπληκτικός Λέοναρντ είχε 41 πόντους και 8 ριμπάουντ ενώ ο Ιμπάκα ακολούθησε με 17 πόντους.

Για τους Σίξερς ξεχώρισε ο Εμπίιντ με 21 πόντους κι 11 ριμπάουντ, με τον Ρέντικ να ακολουθεί με 17 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 18-13, 44-40, 67-64, 92-90