• NBA
  • Posted

Η 40άρα του Ουόλ «διέλυσε» τους Λέικερς! (vid)

wall

Mε τον Τζον Ουόλ σε μεγάλη βραδιά (40 πόντους, 16/27 σουτ, 6 ριμπάουντ, 14 ασίστ) και τον Λεμπρόν να πραγματοποιεί κακή εμφάνιση, οι Ουίζαρντς επικράτησαν άνετα με 128-110 των Λέικερς στην Ουάσιγκτον. Οι Νάγκετς πήραν το ντέρμπι με τους Ράπτορς χάρη στον εξαιρετικό Γιόκιτς!

Με τον Ντουάιτ Χάουαρντ και τον Ότο Πόρτερ να απουσιάζουν λόγω τραυματισμών και τον Μαρκίφ Μόρις να αποχωρεί τραυματίας στην τρίτη περίοδο θα περίμενε κανείς ένα δύσκολο βράδυ για τους Γουίζαρντς κόντρα στους Λέικερς. Αντίθετα το ματς εξελίχθηκε σε έναν περίπατο για τους γηπεδούχους που εκμεταλλευόμενη και την κακή εμφάνιση του Λεμπρόν, έφτασαν σε μια άνετη νίκη με 128-110.

Ο Τζον Ουόλ (40 πόντοι, 16/27 σουτ, 6 ριμπάουντ, 14 ασίστ) έκανε ίσως την καλύτερη φετινή του εμφάνιση και πήρε από το χέρι την ομάδα του ενώ ο Μπράντλι Μπιλ πέτυχε νταμπλ-νταμπλ (25 πόντοι, 12 ριμπάουντ) από πλευράς νικητών. Από την άλλη ο Λεμπρόν σημείωσε μόλις 13 πόντους με 3 ασίστ και 6 ριμπάουντ με τον Κάλντουελ-Πόουπ με 25 πόντους να είναι ο κορυφαίος για τους Λέικερς.

* Στο Ντένβερ, ο  Νίκολα Γιόκιτς σκόραρε 26 πόντους και μάζεψε 9 ριμπάουντ, ενώ ο Τζαμάλ Μάρεϊ πέτυχε 19 πόντους με τους 15 στην τέταρτη περίοδο και έκαναν τη διαφορά για το Ντένβερ στη μεγάλη νίκη κόντρα στους Ράπτορς με 95-86. Αυτή ήταν η δέκατη νίκη στους τελευταίους 12 αγώνες για το Ντένβερ. Ο Λέοναρντ είχε 29 πόντους και 14 ριμπάουντ παλεύοντας ουσιαστικά μόνος για το Τορόντο. Ο Ράιτ συμπλήρωσε 15 πόντους κι ο Ιμπάκα 14.