• FIBA
  • Posted

Όνειρο ήταν και... πάει για το Λαύριο!

erereerer

Το Λαύριο δεν μπόρεσε να υπερασπιστεί το +9 απο το πρώτο ματς και γνωρίζοντας βαριά ήττα με 76-58 από την Ντνίπρο στην Ουκρανία, αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Fiba Europe Cup.

Για το Λαύριο 18 είχε ο Μέλσον και 10 ο Μιλόσεβιτς, ενώ για τους νικητές πρώτος σκόρερ ήταν ο Μίσουλα με 21. Οι ηττημένοι ήταν πολύ άστοχοι, αφού τελείωσαν το ματς με 20/65 σουτ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο ματς και προηγήθηκαν με 16-8 χάρη στο καλάθι του Προκοπένκο στο 8'. Ο Σίζοφ έγραψε το 20-11, αλλά ο Κουζέλογλου ήταν αυτός που διαμόρφωσε το αποτέλεσμα του δεκαλέπτου (20-13).

Το Λαύριο ανέβασε στροφές στο δεύτερο δεκάλεπτο και με τον Μιχάλη Λούντζη μπόρεσε να περάσει μπροστά (27-28 στο 17'). Οι Ουκρανοί ξαναπήραν το προβάδισμα και έκλεισαν το ημίχρονο στο +6(34-28) με το καλάθι του Μίσουλα.

Οι γηπεδούχοι απέκτησαν τον απόλυτο έλεγχο στο ματς στην τρίτη περίοδο, αφού έφτασαν σε σκορ πρόκρισης (54-41) στο 29'.

Οι Ουκρανοί συνέχισαν στο ίδιο τέμπο με τον Τιμοφεγένκο να γράφει το 72-51 στο 38'. Το Λαυριο έκανε μια απέλπιδα προσπάθεια να επιστρέψει στην υπόθεση πρόκριση, αφού μείωσε σε 72-58 με τον Νίξον στο 39'. Στη συνέχεια η Ντνίπρο δεν έκανε λάθη και κράτησε το προβάδισμα πρόκρισης.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 34-28, 54-44, 76-58