Είναι ακόμα «ζωντανή» η Μπάγερν!

vladimir lucic fc bayern munich eb20

Η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε της Αρμάνι με σκορ 85-79 και έστειλε τη σειρά με το Μιλάνο σε Game 4!

Το 2-0 της Αρμάνι στο Mediolanum Forum δεν άφηνε περιθώριο για νέα απώλεια στην Μπάγερν Μονάχου στην προημιτελική σειρά με τους Ιταλούς. Έτσι, λοιπόν οι Βαυαροί έδειξαν από νωρίς τις προθέσεις τους να εξαντλήσουν τις πιθανότητες κόντρα στην Αρμάνι, είχαν τον έλεγχο από την πρώτη περίοδο (23-9, 10') κι εν τέλει έφτασαν στη νίκη, μειώνοντας σε 2-1 και πλέον θα αντιμετωπίσουν το Μιλάνο σε Game 4 στο Audi Dome τη Μεγάλη Παρασκευή 30/4. Θυμίζουμε πως καμία ομάδα δεν έχει γυρίσει από το 0-2 σε σειρά playoffs.

Οι Βαυαροί άρχισαν τον αγώνα με σερί 7-0 ωστόσο η Αρμάνι Μιλάνο μάζεψε αμέσως τη διαφορά, ισοφαρίζοντας σε 9-9 με τον Ζακ ΛεΝτέι στο 5:17. Από εκείνο το σημείο η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι πέτυχε 14 συνεχόμενους πόντους για το 23-9 με τον οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος στο Audi Dome του Μονάχου! Η αντίδραση της Αρμάνι ήταν άμεση, μειώνοντας αρχικώς σε 27-25 με τον Τζίτζι Ντατόμε στο 14'. Ο Μάλκολμ Ντιλέινι διαμόρφωσε το 32-30 και ακολούθως ο Μπρουκς ευστόχησε πίσω από τα 6μ.75 δίνοντας το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους για πρώτη φορά στο ματς (32-33, 18:10)!

Παρ' όλα αυτά, η Μπάγερν ανέκτησε το προβάδισμα και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 39-35, έχοντας ως κορυφαίους σε αυτό το διάστημα τους Λούτσιτς και Μπόλντουιν. Μάλιστα ο Μπόλντουιν ανέβασε ξανά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα από τη γραμμή των βολών (45-35, 21:39) ενώ ο Λούτσις σκόραρε για το +18, κάνοντας το 60-42 για την Μπάγερν που έκλεισε την τρίτη περίοδο στο 64-51. Με επτά συνεχόμενους πόντους του Ντιλέινι, η Αρμάνι μείωσε σε 64-58 όμως κάθε φορά που πλησίαζε στο σκορ, οι Βαυαροί ανέβαζαν ξανά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, επικρατώντας με 85-79.

Τα δεκάλεπτα: 23-9, 39-35, 64-51, 85-79.

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ – ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ 2-1

Game 1: Αρμάνι Μιλάνο – Μπάγερν Μονάχου 79-78
Game 2: Αρμάνι Μιλάνο – Μπάγερν Μονάχου 80-69
Game 3: Μπάγερν Μονάχου – Αρμάνι Μιλάνο 85-79
Game 4: Μπάγερν Μονάχου – Αρμάνι Μιλάνο 30/4
Game 5: Αρμάνι Μιλάνο – Μπάγερν Μονάχου 4/5 (αν χρειαστεί)