Ρεάλ και Βαλένθια πιο κοντά στα playoffs

1231932259

Η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε βαθιά ανάσα κι έκανε βήμα πρόκρισης στα Playoffs καθώς επικράτησε στη Γαλλία της Βιλερμπάν με 71-74 σ’ ένα παιχνίδι που κρίθηκε στο τελευταίο δευτερόλεπτο.

Παρά την προβληματική εικόνα της, η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε σημαντικό βήμα πρόκρισης στα Playoffs της Euroleague και αν θα τα καταφέρει θα εξαρτηθεί σε μεγάλο βαθμό από την αποτελεσματικότητά της στα δύο εντός έδρας παιχνίδια που ακολουθούν απέναντι σε Εφές και Ολυμπιακό. Σίγουρα θα πρέπει να παρουσιάσει κάτι καλύτερο από αυτό που έδειξε κόντρα στη Βιλερμπάν όπου αγκομάχησε για να κερδίσει και βασίστηκε περισσότερο στα λάθη του αντιπάλου.

Η Βιλερμπάν σούταρε με ποσοστό άνω του 70% στο μακρινό σουτ στο πρώτο δεκάλεπτο, με 5/7 τρίποντα μάλλον δεν δικαίωσε την επιλογή της Ρεάλ Μαδρίτης για την άμυνα ζώνης κι έτσι η γαλλική ομάδα είχε τον έλεγχο του ρυθμού. Προηγήθηκε με 11-10 με τη συμπλήρωση τεσσάρων λεπτών και με 23-20 στο δεκάλεπτο.

Οι δύο ομάδες έβλεπαν από… κλειδαρότρυπα το καλάθι στη δεύτερη περίοδο, ειδικά οι φιλοξενούμενοι με κίνδυνο εκτροχιασμού όταν βρέθηκαν στο -8 (33-25, 17’). Η Βιλερμπάν δεν είχε το μακρινό σουτ ως σταθερό συνοδοιπόρο, αλλά τα επιθετικά ριμπάουντ και τις δεύτερες ευκαιρίες. Τελικώς η Ρεάλ μάζεψε κάπως την κατάσταση με το τέλος του ημιχρόνου (37-32) παρότι συνέχισε να σουτάρει με χαμηλό ποσοστό στα μακρινά σουτ (3/11).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Βιλερμπάν επιβεβαίωσε τα βασικά χαρακτηριστικά της, όπως είναι οι τάσεις αυτοχειρίας. Γιατί πέτυχε τους τρεις πρώτους πόντους του δεύτερου ημιχρόνου, αλλά η Ρεάλ τους επόμενους 15 (42-47, 26’) με πρωταγωνιστές τους Γκαρούμπα, Λαπροβίτολα, Κάρολ. Σε αυτό το διάστημα η γαλλική ομάδα υπέπεσε σε τέσσερα λάθη και η συνέχεια δεν επιφύλαξε κάτι διαφορετικό. Η Ρεάλ απέκτησε τον ρυθμό του αγώνα και το +5 (51-56) στο τέλος της 3ης περιόδου μάλλον δεν ήταν ενδεικτικό της εικόνας του αγώνα καθώς η διαφορά θα μπορούσε να είχε μεγαλώσει ακόμη περισσότερο.

Ο Νόρις Κόουλ κράτησε την ομάδα του στα δύσκολα, αυτός έπαιξε ρόλο και στην ανάκτηση του προβαδίσματος (61-58, 33:30), σ’ ένα διάστημα στη διάρκεια του οποίο αποδείχθηκε γιατί η Ρεάλ δεν έχει εξασφαλίσει θέση στα Playoffs αλλά παραμένει στην αναζήτηση του σχετικού εισιτηρίου. Κάθε λεπτομέρεια είχε την αξία της, πολλώ δεν μάλλον το 0-6 σερί των φιλοξενούμενων (61-64, 37’). Ωστόσο, η Ρεάλ και πάλι δεν επένδυσε στη μικρή διαφορά, πέταξε στα σκουπίδια διαδοχικές επιθέσεις προσφέροντας οξυγόνο στη Βιλερμπάν. Η γαλλική ομάδα αποδείχθηκε ανήμπορη, δια χειρός Αμπάλντε έγινε το 63-69 (52’’ πριν το τέλος) κι εκεί που δημιουργήθηκε η αίσθηση ότι όλα είχαν τελειώσει, η γαλλική ομάδα βρήκε δύο μεγάλα σουτ (69-71, 19’’ πριν το τέλος). Το παιχνίδι οδηγήθηκε στη ρουλέτα των βολών. Οι γηπεδούχοι είχαν κατοχή μπάλας 10’’ πριν το τέλος και με τη Ρεάλ στο +3 (71-74). Η ισπανική ομάδα όχι μόνο δεν σταμάτησε την επίθεση των γηπεδούχων αλλά τους έδωσε και δύο τρίποντα. Αυτά δεν βρήκαν στόχο κι έτσι πήρε βαθιά ανάσα.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 37-32, 51-56, 71-74

Βαλένθια-Μπάγερν 83-76: Ολοταχώς για τα playoffs!

LIVE: ΒΑΛΕΝΘΙΑ - ΜΠΑΓΕΡΝ

Άλμα για την είσοδό της στα playoffs έκανε η Βαλένθια μετά τη δραματική της νίκη απέναντι στην Μπάγερν Μονάχου με 83-76.

Αν μια ομάδα ήθελε περισσότερο τη νίκη στη «La Fonteta» αυτή δεν ήταν άλλη από την Βαλένθια!

Η ομάδα του Χαουμέ Πονσαρνάου μπορεί να δυσκολεύτηκε απέναντι στην Μπάγερν, αλλά κατάφερε να φτάσει στην τελική επικράτηση με 83-76 και αυτό χάρη στο ξέσπασμα που έκανε στην τελευταία περίοδο.

Μπορεί να μπήκε στο 4ο δεκάλεπτο όντας στο -5 απέναντι στην ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι ωστόσο με επιμέρους 18-7 προηγήθηκε με 78-70 στο 38' και ουσιαστικά έριξε τους τίτλους τέλος του αγώνα, κάνοντας ένα μεγάλο βήμα για την είσοδο στα playoffs.

Στο τέλος η Μπάγερν προσπάθησε να κάνει την αντεπίθεσή της προκειμένου να γυρίσει το παιχνίδι αλλά το κίνητρο της Βαλένθια υπερίσχυσε της... καλύτερης βαθμολογικής θέσης που βρίσκονταν η Μπάγερν. Πλέον οι Ισπανοί «πάτησαν» στην οκτάδα με ρεκόρ 17-14 ενώ οι Βαυαροί έμειναν στο 19-12.

Ο Μάικ Τόμπι ήταν ο καλύτερος παίκτης της Βαλένθια έχοντας 18 πόντους, ενώ «διψήφιοι» στο ματς ήταν και οι Κάλινιτς (12π.), Ουίλιαμς (11π.) και Ντούμπλιεβιτς (10π.) Στον αντίποδα, ο Λούτσιτς πέτυχε 20 πόντους και μάζεψε 7 ριμπάουντ, ενώ ο Μπόλντγουιν πρόσθεσε άλλους 13 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ ωστόσο αστόχησε σε «καλό» τρίποντο ενώ το σκορ ήταν στο 80-76.

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 46-33, 58-63, 83-76

ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Ερυθρός Αστέρας 87-72: Πιο κοντά στο πλεονέκτημα έδρας

LIVE: ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ - ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επικράτησε του Ερυθρού Αστέρα με 87-72 και έκανε ένα ακόμη σημαντικό βήμα για το πλεονέκτημα της έδρας στα playoffs.

Οι παίκτες του Ιτούδη δεν ήθελαν να δώσουν το παραμικρό δικαίωμα στους αντιπάλους τους κι έτσι από πολύ νωρίς χάρη στους Τζέιμς, Χάκετ και Σενγκέλια βρέθηκε με υπέρ της διψήφια διαφορά πόντων (25-14, 9').

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας διατήρησε το υψηλό επίπεδο συγκέντρωσης. Η αμυντική της λειτουργία δούλευε εξαιρετικά και με τον Φόιγκτμαν να μπαίνει στην εξίσωση του σκορ με συνεχόμενους πόντους έγινε το 35-19 (12'). Οι φιλοξενούμενοι με πόντους των Νταβίντοβατς και Λόιντ δεν άφησαν την ΤΣΣΚΑ να ξεφύγει περισσότερο μειώνοντας σε 48-37 (18').

Στο τρίτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν πιο ισορροπημένο. Στη μία πλευρά Τζέιμς και Χάκετ πρόσφεραν πόντους στην ομάδα τους, αλλά το ίδιο έκανε κι ο Νταβίντοβατς για την δική του (59-49, 26').

Η ομάδα του Βελιγραδίου ήθελε να αντιδράσει και εκμεταλλευόμενη μία χαλάρωση των γηπεδούχων το κατάφερε (74-66, 34'). Η ΤΣΣΚΑ όμως δεν ήθελε να πέσει στην παγίδα και ο Τζέιμς φρόντισε για αυτό.

Τα δεκάλεπτα: 31-19, 50-39, 71-59, 87-72

Ζαλγκίρις - Μακάμπι Τελ Αβίβ 81-88: Την παρέσυρε στον αποκλεισμό

Ζαλγκίρις - Μακάμπι Τελ Αβίβ 81-88: Την παρέσυρε στον αποκλεισμό (vid)

Η Ζαλγκίρις Κάουνας (15-16) απομακρύνθηκε από τα playoffs αφού η Μακάμπι Τελ Αβίβ (12-17) τη νίκησε με 81-88.

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ νίκησε στο Κάουνας την Ζαλγκίρις με 81-88 και λογικά την παρέσυρε μαζί της στον αποκλεισμό από τα playoffs.

Οι Λιθουανοί με τον Χέις σε καταπληκτική κατάσταση και 12 δικούς του πόντους βρέθηκαν από νωρίς με σημαντική διαφορά (21-8, 7'). Οι παίκτες του Σφαιρόπουλου έκαναν μαζεμένα λάθη και όταν τα σταμάτησαν βρήκαν τρόπο να μειώσουν σε 23-18 (10').

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ είχε βρει ρυθμό και συνέχισε σε αυτόν. Οι επιθέσεις της ήταν καλύτερες. Ουίλμπεκιν και Μπέντερ απέκτησαν επαφή με το αντίπαλο καλάθι και έτσι προσπέρασαν με 28-30 (14'). Οι γηπεδούχοι βγήκαν από το κακό τους διάστημα ευστοχώντας από τη γραμμή των βολών και πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 40-38.

Η Ζαλγκίρις κατάφερε και στην τρίτη περίοδο να ξεφύγει με 48-41 (24'), ωστόσο η περιφέρεια των φιλοξενούμενων (Ουίλμπεκιν, ΝτιΜπαρτολομέο, Μπράιαντ) βοήθησε γρήγορα κι όχι απλά μείωσε, αλλά προσπέρασε κιόλας (59-60, 29').

Στην τέταρτη περίοδο η εμπειρία των Γκριγκόνις, Λοβέρν και Γιανκούνας επανέφερε του γηπεδούχους σε θέση ισχύος (76-70, 34'), όμως και πάλι η Μακάμπι βρήκε τον τρόπο και προσπέρασε με 81-82 (39').

Τα δεκάλεπτα: 26-18, 40-38, 63-64, 81-88

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Μακάμπι έπαιξε καλή άμυνα στην τελευταία περίοδο και ήταν πιο συγκεντρωμένη στο κλείσιμο του αγώνα παίρνοντας πιο σωστές αποφάσεις.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Κρις Τζόουνς τελείωσε με 13 πόντους, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα και 4 λάθη.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Λούκας Λεκαβίτσιους είχε 4 πόντους με 2/7 σουτ, 4 λάθη κι αρνητικό ranking (-4).

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Ελάιζα Μπράιαντ σκόραρε σε κρίσιμα σημεία τους περισσότερους από τους 12 πόντους του.

Καλή δουλειά κι από τον Άντε Ζίζιτς (13π., 6ρ.).

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Το τρίποντο του Ελάιζα Μπράιαντ με το οποίο μετέτρεψε το 81-79 σε 81-82.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Ζαλγκίρις το αποτέλεσμα που την απομακρύνει από τα playoffs. Η Μακάμπι Τελ Αβίβ το άσχημο ξεκίνημά της.

Τα δεκάλεπτα:26-18, 40-38, 63-64, 81-88