«Τρένο» η Ζενίτ, σούπερ Ντόρσεϊ κόντρα στη Ρεάλ!

mateusz ponitka zenit st petersburg eb20 1

Η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης επικράτησε της Αναντολού Εφές με σκορ 85-78 και εδραιώνεται στην πρώτη τετράδα της κατάταξης, ενώ προηγήθηκε ακόμα και με 22 πόντους στο ημίχρονο!

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ δεν άφησε περιθώριο αμφισβήτησης στην Εφές. Αντίθετα, σκόραρε 28 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 53-31 και τελικά πανηγυρίσε τη 13η νίκη της φέτος απέναντι στην Εφές που δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό των Ρώσων που συνεχίζουν με το γκάζι πατημένο το τελευταίο διάστημα.

Η Ζενίτ μπήκε με τη... βελόνα στο κόκκινο στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με την Αναντολού Εφές, άρχισε τον αγώνα με σερί 8-0 και προηγήθηκε νωρίς-νωρίς με διψήφια διαφορά πόντων όταν ο Αρτούρας Γκουντάιτις διαμόρφωσε το 18-8 στο 6:27. Μάλιστα η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ έκλεισε την πρώτη περίοδο στο υπέρ της 28-15, έχοντας ως κορυφαίο σκόρερ τον Ουίλ Τόμας (10π.), σουτάροντας 12/17 δίποντα και μοιράζοντας 8 ασίστ, υποχρεώνοντας τους φιλοξενούμενους σε 4 λάθη.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, ο Όστιν Χόλινς ευστόχησε πίσω από τα 6μ.75 για το 41-22, ο Αντρέι Ζούμπκοφ σκόραρε για το +20 (44-24, 17:30) ενώ η Ζενίτ πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 53-31 έχοντας 54.5% στο τρίποντο (6/11) κόντρα στην Αναντολού Εφές που στηρίχθηκε επιθετικά στον Βασίλιε Μίτσιτς (12π.). Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν προσπάθησε να αντιδράσει, βελτίωσε τα νούμερά της στην επίθεση, κατέβασε την επίθεση της Ζενίτ στους 11 πόντους και μείωσε σε 64-55 στο 30'. Ακολούθως ο Πάνγκος έκανε το 83-72, η Εφές μείωσε σε 83-78 όμως η Ζενίτ κράτησε το προβάδισμα ως το φινάλε και διπλασίασε τις νίκες της κόντρα στους Τούρκους.

Μακάμπι - Ρεάλ 86-84: Ο Ντόρσεϊ αναπτέρωσε τις ελπίδες της

Μακάμπι - Ρεάλ 88-86: Ο Ντόρσεϊ αναπτέρωσε τις ελπίδες της (vid)

Η Μακάμπι επικράτησε στον Τελ Αβίβ της Ρεάλ με 88-86 χάρη στον καταπληκτικό Τάιλερ Ντόρσεϊ ο οποίος τελείωσε με 30 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Οι Μαδριλένοι ξεκίνησαν εκπληκτικά το παιχνίδι και βρέθηκαν να προηγούνται με 2-11 (3'), ωστόσο οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου φρόντισαν αμέσως με τους Κροάτες Μπέντερ και Ζίζιτς να μειώσουν σε 10-13 (5'). Πάντως η Ρεάλ είχε βρει ρυθμό, με καταπληκτικά ποσοστά στην επίθεση και πολυφωνία βρέθηκε στο +11 (22-33, 9').

Οι φωνές του Έλληνα προπονητή των γηπεδούχων έπιασαν τόπο, οι παίκτες του βελτίωσαν την αμυντική τους λειτουργία, πήραν τα ριμπάουντ και στην επίθεση οι ΝτιΜπαρτολομέο και Ντόρσεϊ έφεραν την ισορροπία (35-35, 15') η οποία διατηρήθηκε μέχρι να πάνε οι αντίπαλοι στα αποδυτήρια.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ρεάλ βρήκε λύσεις στους Τόμπκινς και Ταβάρες ενώ η Μακάμπι στους Μπέντερ και Ντόρσεϊ με αποτέλεσμα να παραμένει το σκορ ισόπαλο (52-52, 25'). Το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς πλευρά αφού πότε ο ένας και πότε ο άλλος με σερί 3-4 πόντων έπαιρναν τα ηνία στο σκορ (63-66, 30').

Ήταν φανερό πως το παιχνίδι θα κρινόταν στις λεπτομέρειες καθώς οι ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και καμία εξ αυτών δε μπορούσε να ξεφύγει ούτε καν με 3 πόντους διαφορά (71-70, 35'). Το τρίποντο του Ουίλμπεκιν έκανε το 76-72 (37'), ο Ταβάρες όμως ισοφάρισε γρήγορα στους 80 πόντους 50'' πριν τη λήξη. Ο Ντόρσεϊ όμως με 5 προσωπικούς πόντους χάρισε τη νίκη στην ομάδα του..

Τα δεκάλεπτα: 24-33, 45-46, 63-66, 88-86

Αρμάνι - Μπάγερν 75-51: Την παρέσυρε από το πρώτο ημίχρονο!

LIVE Αρμάνι - Μπάγερν

Η Αρμάνι έκανε επίδειξη ισχύος απέναντι στην Μπάγερν, επικρατώντας με σκορ 75-51 κι έχοντας «καθαρίσει» το ματς από το πρώτο ημίχρονο.

Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα δεν άφησε το παραμικρό περιθώριο αμφισβήτησης στην Μπάγερν, επιβάλλοντας τον ρυθμό της από τα πρώτα λεπτά και φτάνοντας στην εύκολη νίκη.

Η Αρμάνι Μιλάνο βρήκε ρυθμό στην επίθεση στα πρώτα λεπτά του αγώνα στο Mediolanum Forum και προηγήθηκε νωρίς - νωρίς με διψήφια διαφορά πόντων όταν ο Κέβιν Πάντερ σκόραρε για το 13-2 στο 4:54. Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα επέβαλε τον ρυθμό της και έκλεισε το δεκάλεπτο στο υπέρ της 20-10 ενώ ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ ανέβασε τη διαφορά στο +20, κάνοντας το 36-16 στο 17:51! Μάλιστα ο Ισπανός γκαρντ ευστόχησε πίσω από τα 6μ.75 και διαμόρφωσε το 42-20 με το οποίο οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Σε αυτό το διάστημα η Μπάγερν είχε 0 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης! Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στο ίδιο τέμπο, με τον Ρικάρντο Μορασκίνι να σκοράρει για το +27 (47-20, 21:13) ενώ η τρίτη περίοδος έκλεισε στο 63-35. Η Αρμάνι δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο του αγώνα και έφτασε στη νίκη με το υπέρ της 75-51.

Τα δεκάλεπτα: 20-10, 42-20, 63-35, 75-51.

Βιλερμπάν - Βαλένθια 90-77: Κέρδισε το «φάντασμα» της Βαλένθια (vid)

Η Βιλερμπάν έκανε αυτά που συνηθίζει να πράττει, η Βαλένθια παρουσιάστηκε αγνώριστη κι έτσι η γαλλική ομάδα επικράτησε με 90-77 στο Αστρομπάλ φθάνοντας στην 7η φετινή νίκη της.

Η Βιλερμπάν είχε εξαιρετική αντίδραση όταν ένιωσε την απειλή της ισπανικής ομάδας καθώς όταν βρέθηκε στο -3 (49-52) απάντησε με επιμέρους σκορ 30-8, σε διάστημα περίπου επτά λεπτών και «κλείδωσε» τη νίκη. Η Βαλένθια έκανε κακό παιχνίδι και πλήρωσε το τίμημα των 19 λαθών.

Οι απουσίες των Ντούμπλιεβιτς, Πρέπελιτς αλλοίωσαν τον τρόπο παιχνιδιού της Βαλένθια η οποία προσπάθησε να χτυπήσει στη ρακέτα και στηρίχθηκε στην αποτελεσματικότητά της στα σουτ εντός παιδιάς (7/10). Η Βιλερμπάν είχε το μακρινό σουτ και οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το τέλος της περιόδου (17-17).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η γαλλική ομάδα έβαλε περισσότερη πίεση στην άμυνά της, οδήγησε τη Βαλένθια σε πολλά λάθη (σ. σ. 9 στο πρώτο ημίχρονο) και ταυτόχρονα βρήκε πόντους στο ανοιχτό γήπεδο. Σε συνδυασμό με τις δεύτερες επιθέσεις μέσα από τα επιθετικά ριμπάουντ για ένα μικρό προβάδισμα (31-26). Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 40-34 όπου ο Γιαμπουσέλε (11π.) ήταν ο πρώτος σκόρερ για τη Βιλερμπάν και ο Νίκολα Κάλινιτς (12π.) για τη Βαλένθια.

Τα τρίποντα του Σαμ Βαν Ρόσομ στοιχειοθέτησαν επιμέρους σκορ 2-9 κι έδωσαν το προβάδισμα στη Βαλένθια (42-43, 23:30), αλλά η Βιλερμπάν δεν έχασε την ψυχραιμία της. Βασίστηκε στην πολυφωνία της στην επίθεση, βελτίωσε την εικόνα της στην άμυνα και στο τέλος της περιόδου προηγήθηκε με 61-54.

Οι γηπεδούχοι επιστράτευσαν και πάλι την ευστοχία τους στο μακρινό σουτ, ξέφυγαν με 70-56 (32.40), διευρύνοντας έτσι και το επιμέρους σκορ που άρχισε από τα μέσα της 3ης περιόδου. Η διαφορά έφτασε έως και στα επίπεδα των 19 πόντων (79-60) για τη Βιλερμπάν κι εκεί που φαινόταν ότι όλα είχαν τελειώσει, οι Γάλλοι φανέρωσαν αυτοκαταστροφικές τάσεις. Το επιμέρους σκορ της Βαλένθια έφτασε το 2-13, η διαφορά μειώθηκε σε 81-73 (39’). Ένα αχρείαστο φάουλ του Πραντίγια και δύο βολές του Λάιτι έβγαλαν την ομάδα του Τι Τζέι Πάρκερ από την κρίση.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 40-34, 61-54, 90-77