Η Εφές απέδρασε από το Μιλάνο, έκπληξη η Βαλένθια!

efes 1

Η Εφές επικράτησε της Αρμάνι με 76-81 στο Μιλάνο και φιγουράρει προσωρινά στην κορυφή της κατάταξης ενώ εκκρεμεί η αναμέτρηση της Μπαρτσελόνα με τη Μακάμπι στη Βαρκελώνη.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν επιβλήθηκε της Αρμάνι σε ένα κλειστό παιχνίδι και πανηγύρισε την όγδοη νίκη της έπειτα από 10 αγωνιστικές στη regular season, έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Σέιν Λάρκιν (17π., 5ασ., 2κλ. σε 30:18)

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα λεπτά του αγώνα στο Mediolanum Forum, εκεί όπου τα back2back τρίποντα των Μπρουκς και Ρολ έκαναν το 11-9 για την Αρμάνι Μιλάνο που έκλεισε το δεκάλεπτο στο υπέρ της 17-16. Ο Άλεκ Πίτερς σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 για το 19-19, οι γηπεδούχοι έκαναν σερί 6-0 (25-19, 11:35) ωστόσο ο Σέιν Λάρκιν ανέβασε στροφές, κάνοντας το 28-33 στα μέσα της δεύτερης περιόδου. Μάλιστα η Αναντολού Εφές έκλεισε την πρώτη περίοδο στο υπέρ της 39-41 με τις 2/2 βολές του Ροντρίγκ Μπομπουά.

Εν συνεχεία ο Βλάντιμιρ Μίτσοφ έφερε το ματς στα ίσα (49-49) και η ομάδα του Εργκίν Αταμάν απάντησε με σερί 8-0 για το 49-57, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο στο 60-62. Το τρίποντο του Σέρχιο Ροντρίγκεθ έκανε το 74-77 όμως στην επόμενη επίθεση της Αρμάνι αστόχησε σε μακρινό σουτ στα 28"! Ο Λάρκιν έκανε το 74-79 με 2/2 βολές, κλειδώνοντας τη νίκη για τους Τούρκους που ανέβηκαν στο  8-2 στην κατάταξη.

Βαλένθια - Χίμκι 89-84

Βαλένθια - Χίμκι 89-84: Τρίτη σερί νίκη οι Ισπανοί!

Ανεβαίνει η Βαλένθια τον τελευταίο καιρό. Οι Ισπανοί επικράτησαν με 89-84 της Χίμκι στην 10η αγωνιστική της Euroleague και πέτυχαν την 3η σερί νίκη τους, ανεβαίνοντας στο 4-6.

Στον αντίποδα οι Ρώσοι μετρούν πλέον 2 συνεχόμενες νίκες και έπεσαν στο 6-4.Για τους νικητές ο Ντούμπλιεβιτς είχε 18 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Τόμπεϊ μέτρησε 15 και 10 ριμπάουντ και ο Κολόμ πρόσθεσε 12 πόντους και 11 ασίστ.Από την πλευρά των ηττημένων 19 με 11 ασίστ και 4/5 τρίποντα είχε ο Γιόβιτς.

Η Χίμκι έκανε εκπληκτικό ξεκίνημα, δημιουργώντας τεράστια προβλήματα στην Βαλένθια. Με το τρίποντο του Μπούκερ έγινε το 4-18, αναγκάζοντας τον Πονσαρνάου να καλέσει timeout. Οι Ρώσοι συνέχισαν να ελέγχουν το ματς και με τον Έβανς πήγαν στο 14-26 στο 7'. Ο Έβανς χτύπησε κεφάλι με κεφάλι με τον Κολόμ και αποχώρησε από το ματς στο 9' (αγωνίστηκε μόλις 3 λεπτά στο παιχνίδι), Με τον Αμπάλτνε οι Ισπανοί μείωσαν σε 26-31 πριν ο Σβεντ γράψει το 26-33.

Ο Μότουμ έφερε το ματς το καλάθι (33-35), αλλά ο Γερέμπκο απάντησε για το 33-38. O Tόμπεϊ έγραψε το 39-40, με τους Ισπανούς να περνούν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (49-48) με το καλάθι του Λόιντ. Ο Ντούμπλιεβιτς διαμόρφωσε το αποτέλεσμα ημιχρόνου (51-48). Η Βαλένθια μέτρησε 4/13 τρίποντα στα πρώτα 20 λεπτά.

Oι Ισπανοί πάτησαν γκάζι και έφυγαν για 9 (66-57) με τον Ντούμπλιεβιτς, αλλά οι Ρώσοι μάζεψαν το ματς με τον Γερέμπκο να κάνει το 66-62 στο 26'. Ο Μπούκερ μείωσε σε 72-70 για τη Χίμκι στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Mε το τρίποντο του Γιόβιτς, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 80-79, 5 λεπτά πριν το τέλος. Ο Σέρβος συνέχισε να κάνει τα δικά του και με νέο τρίποντο, έγραψε το 85-84. Ο Λόιντ με 2/2 βολές έκανε το 87-84, 48 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο Ντούμπλιεβιτς σκόραρε για το 89-84, ενώ στην επόμενη φάση ο Γιόβιτς αστόχησε σε τρίποντο που θα μπορούσε να βάλει την Χίμκι στο παιχνίδι.

Ζαλγκίρις - Ερυθρός Αστέρας 59-61

Ζαλγκίρις - Ερυθρός Αστέρας 59-61: Απόδραση από το Κάουνας! (pics & vid)

Ο Ερυθρός Αστέρας έκανε το comeback στην αναμέτρηση με την Ζαλγκίρις και κατάφερε να φύγει νικητής (69-51) από το Κάουνας! Στο 3-7 Λιθουανοί και Σέρβοι.

Ένα ματς ολίγον τι... ανιαρό, αλλά και «θρίλερ», που κρίθηκε στις λεπτομέρειες και οι παίκτες του Ερυθρού Αστέρα ήταν αυτοί που χαμογέλασαν!Μετά από τρεις σερί ήττες (όσες είχε και η Ζαλγκίρις μέχρι πριν από το παιχνίδι), οι Σέρβοι έκαναν επιμέρους 2-13 στη δεύτερη περίοδο, για να ξαναμπούν στο ματς και να φύγουν με το «διπλό», το πρώτο τους στη φετινή διοργάνωση.

Τα λάθη της Ζαλγκίρις και η αποσυγκέντρωσή της στοίχισαν στα τελευταία κρίσιμα λεπτά. Γκριγκόνις και Ουλάνοβας είχαν από 11 πόντους και ο Λαντέιλ 10. Συνολικά, οι τρεις τους είχαν 1/9 τρίποντα. Η Ζαλγκίρις μπήκε στο ματς δείχνοντας να έχει τον έλεγχο (18-11, 8'), αλλά αυτό δεν κράτησε πολύ. Ο Ερυθρός Αστέρας «δυνάμωσε» στη ρακέτα, άρχισε να «ροκανίζει» τη διαφορά (21-16, 10') και στη συνέχεια έκανε επιμέρους 2-13, για να περάσει μπροστά στο σκορ (από 25-18, 13' σε 27-31, 18'), με τον Λαντέιλ να μειώνει στο ημίχρονο (31-33, 20').

Με σερί 7-0 η ομάδα του Κάουνας πέρασε πάλι μπροστά (38-37, 25'), οι Σέρβοι συνέχιζαν να πιέζουν (44-47, 29') και ο ΛεΝτέι έκανε το 46-47 (30') με βολές. Ο Τζένκινς κράτησε μπροστά την ομάδα του (48-53, 34'), ο Λεκαβίτσιους ισοφάρισε (53-53, 35') και το ίδιο έκανε και ο Φαγιέ (58-58, 39'). Ο Μπράουν έβαλε καλάθι για το 58-60, με 15.1'' να απομένουν για το τέλος, ο Ντόμπριτς έκανε φάουλ στον Γκριγκόνις (59-60) και ο Λιθουανός στον Μπάρον (59-61), με τον Λεκαβίτσιους να μην βρίσκει στόχο στην τελευταία επίθεση.