H Αρμάνι πήρε το ντέρμπι, η Εφές πέρασε από τη Γαλλία!

skola

Η Αρμάνι επικράτησε με 92-88 με κορυφαίους τους Σκόλα και Σέρχιο, συνεχίζοντας να βρίσκεται στην κορυφή της Euroleague. Tραυματισμός για Ουίλμπεκιν, καθησυχαστικός ο Σφαιρόπουλος.

Στην κορυφή παρέα με την Εφές βρίσκεται η Αρμάνι.Οι Ιταλοί επικράτησαν με 92-88 της Μακάμπι και ανέβηκαν στο 7-2. Στο 6-3 έπεσε η ομάδα του Σφαιρόπουλο.

Για τους νικητές 20 είχε ο Σκόλα και 18 ο Σέρχιο.Στον αντίποδα 25 μέτρησε ο Ουίλμπεκιν που αποχώρησε με τραυματισμό, 1:20 πριν το τέλος, με τον Σφαιρόπουλο να τονίζει μετά την αναμέτρηση πως δεν δείχνει σοβαρή η κατάσταση. Καλό ματς έκανε ο Ντόρσεϊ με 14 πόντους και 4 ριμπάουντ. Ο Μπλακ πρόσθεσε 13 με 9 ριμπάουντ.Σημαντική στιγμή η απόσυρση της φανέλας του θρυλικού Ντίνο Μενεγκίν!

Mε το καλάθι του Ταρτσέφσκι η Αρμάνι προηγήθηκε με 10-7 στο 4’, με την Μακάμπι να μείωσε σε 18-17 με τις 2 βολές του Μπλακ. Ο Σέλβιν Μακ έγραψε το 21-19, 1 λεπτό πριν τη λήξη της περιόδου, αλλά ο Χάντερ ισοφάρισε στην τελευταία φάση (21-21).

Οι Ισραηλινοί ξέφυγαν για 5 με τον Ουόλτερς (23-28), αλλά η απάντηση των Ιταλών ήταν άμεση. Σκόλα και Μίτσοφ έδωσαν προβάδισμα τριών πόντων (33-30) στην ομάδα του Μεσίνα. Mε το καλάθι του Oυόλτερς έγινε το 47-42 στο τέλος του ημιχρόνου. Η Αρμάνι είχε 3/10 τρίποντα ενώ 2/11 μέτρησε η Μακάμπι.

Η Αρμάνι μπήκε δυνατά στο 3ο δεκάλεπτο και ξέφυγε με 9 ποντους (54-45) χάρη στον Μίτσοφ. Η ομάδα του Σφαιρόπουλου δεν πτοήθηκε, ανέβασε την απόδοση της και πέρασε μπροστά με τον Ντιμπαρτολομεο (63-64). Κάπου εκεί η Μακάμπι κόλλησε και η Αρμάνι με σερί 7-0, έκανε το 71-64 στο 30’.

Ο Ουίλμπεκιν έκανε το 81-74, 5 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο Ντόρσεϊ με τρίποντο μείωσε σε 81-77 στο 36΄, αλλά το τρίποντο του Σέρχιο έκανε το 87-77. O Mπλάκ έκανε το 88-84, αλλά ο Σέρχιο έγραψε το 90-84 στα 20 δευτερόλεπτα για το τέλος καθάρισε το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 47-42, 71-64, 92-88

Βιλερμπάν - Εφές 84-90

Βιλερμπάν - Εφές 84-90: Οι Τούρκοι έσπασαν το αήττητο του Astroballe! (vid)

Η Εφές επικράτησε της Βιλερμπάν με σκορ 84-90 και υποχρέωσαν τους Γάλλους στην πρώτη ήττα τους στο Astroaballe έπειτα από το 4/4 κόντρα σε Ολυμπιακό, Παναθηναϊκό, Μπασκόνια και ΤΣΣΚΑ Μόσχας!

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν επιβεβαίωσε την ανωτερότητα της κόντρα στην Βιλερμπάν, σημειώνοντας την 7η νίκη της έπειτα από 9 αγωνιστικές στη regular season και υποχρεώνοντας τους Γάλλους στην πρώτη απώλεια εντός έδρας.

Ο Βασίλιε Μίτσιτς ηγήθηκε επιθετικά της Αναντολού Εφές στα πρώτα λεπτά του αγώνα στο Astroballe, σκοράροντας για το 12-19 στο 7:25 και φτάνοντας τους 8 πόντους με 2/2 τρίποντα σε αυτό το διάστημα. Ο Ζαν-Σαρλ Λιβιό μείωσε σε 22-23 με τρίποντο όμως οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο υπέρ τους 22-25. Ακολούθως ο Τίμπορ Πλάις ανέβασε τη διαφορά στο +8 (38-44, 18:08), η Βιλερμπάν έκανε σερί 7-0 και πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Λόμας (45-44, 19:27) ωστόσο η Εφές πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 45-46.

Ο Καουντί διαμόρφωσε το 62-63 ενώ το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 66-70 για την ομάδα του Εργκίν Αταμάν. Οι Γάλλοι έκαναν την ύστατη προσπάθεια στην τελευταία περίοδο, εκεί όπου ο Τεό Μαλεντόν έκανε το 71-70 από τη γραμμή των βολών ωστόσο η Εφές βρήκε λύσεις πίσω από τα 6μ.75 με τους Μπομπουά και Σίνγκλετον (73-80), φτάνοντας στην έβδομη εφετινή νίκη με 84-90.

Τα δεκάλεπτα: 22-25, 45-46, 66-70, 84-90.

Ρεάλ – Χίμκι 104-76

Ρεάλ – Χίμκι 104-76: «Βασιλική» και επιβλητική εμφάνιση οι Μαδριλένοι! (vid)

Η Ρεάλ Μαδρίτης μετέτρεψε το... ντέρμπι με την Χίμκι σε παράσταση για έναν ρόλο «διαλύοντας» τη ρωσική ομάδα στο «WiZink Center» με 104-76. Στο 6-3 και οι δύο ομάδες.

Ντέρμπι; Ποιο ντέρμπι; Η Ρεάλ έκανε... πάρτι στη Μαδρίτη, έχοντας επίσημη καλεσμένη την Χίμκι, την οποία και συνέτριψε με χαρακτηριστική ευκολία! Πλέον οι δύο ομάδες ισοβαθμούν στο 6-3 προμηνύοντας αμφίρροπη συνέχεια όσον αφορά το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα στην κατάταξη της EuroLeague.

H Ρεάλ έκανε το μεγάλο ξέσπασμα στο πρώτο ημίχρονο έχοντας πετύχει 65 πόντους με... τρομακτική ευστοχία στα σουτ εντός παιδιάς! Όπως ήταν αναμενόμενο στη συνέχεια έριξε ρυθμούς, κατέβασε ταχύτητα και η διαφορά δεν πήρε τεράστιες διαστάσεις.

Όχι ότι το +28 είναι λίγο! Απλά να σημειωθεί ότι η Ρεάλ δεν σημείωσε ούτε έναν πόντο στα τέσσερα τελευταία λεπτά του ματς. Ο Ράντολφ με 19 πόντους και 5/6 τρίποντα ήταν εκείνος που ξεχώρισε... λίγο περισσότερο, με τον Πάμπλο Λάσο να «ανοίγει» το rotation και να χρησιμοποιεί για αρκετή ώρα και τους 12 παίκτες που είχε στην διάθεσή του.

Άλμπα Βερολίνου - Ερυθρός Αστέρας 92-80

Άλμπα Βερολίνου - Ερυθρός Αστέρας 92-80: Πιο εύκολα δεν γινόταν

Η Άλμπα Βερολίνου έδωσε συνέχεια στη νίκη στο ΟΑΚΑ καθώς επικράτησε εντός έδρας του Ερυθρού Αστέρα με 92-80 κι έφτασε στις τρεις νίκες στη διοργάνωση.

Η Άλμπα Βερολίνου επέβαλε γρήγορο τέμπο, είχε ευστοχία στο μακρινό σουτ και μετά τα πρώτα πέντε αγωνιστικά λεπτά (10-7, 5’) είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα. Προηγήθηκε με 16-9, δύο λεπτά αργότερα και το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 21-15 καθώς οι γηπεδούχοι είχαν 4/7 τρίποντα.

Η έκρηξη του Γκεντράιτις έδωσε διαφορά στους γηπεδούχους οι οποίοι προηγήθηκαν έως και με +17 (42-25, 18’). Ο Ερυθρός Αστέρας προσπάθησε να κρατηθεί στο παιχνίδι μέσα από την αποτελεσματικότητα των ψηλών του καθώς Ότζο και Κούζμιτς έδωσαν συνολικά 20 πόντους στο πρώτο μέρος, αρκετοί από αυτούς προήλθαν μάλιστα μέσα από επιθετικά ριμπάουντ. Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 46-34.

Ο Ερυθρός Αστέρας δεν εκμεταλλεύτηκε το «νεκρό» ξεκίνημα της Άλμπα στο δεύτερο ημίχρονο, μείωσε τη διαφορά έως στα επίπεδα των οκτώ πόντων (46-38) κι όταν η γερμανική ομάδα βρήκε ρυθμό στην επίθεση, αυτή επανήλθε στο +17 (62-45, 27:30). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ (67-54).

Η Άλμπα δεν αύξησε τη διαφορά, αλλά ούτε κινδύνεψε να τη χάσει στη διάρκεια της τελευταίας περιόδου. Η γερμανική ομάδα διατήρησε την καλή επαφή με το καλάθι από μακρινή απόσταση, από την άλλη πλευρά ο Ερυθρός Αστέρας τα περίμενε όλα από τους ψηλούς καθώς με εξαίρεση τον Τσόβιτς και κάποια ξεσπάσματα του Μπίλι Μπάρον, δεν πήρε βοήθειες από τα γκαρντ. Η Άλμπα μπήκε στο τελευταίο πεντάλεπτο με +12 (81-69). Δεν άλλαξε κάτι στα τελευταία πέντε λεπτά.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 46-34, 67-54, 92-80

Βαλένθια - Ζενίτ Αγ. Πετρούπολης 94-90

Βαλένθια - Ζενίτ Αγ. Πετρούπολης 94-90: Τρίποντη ανατροπή οι Ισπανοί!

Σε τροχιά νικών παρέμεινε η Βαλένθια (3-6), που με 55% στα τρίποντα, έκανε το comeback και νίκησε την Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (2-7) με 94-90, για την 9η αγωνιστική της Euroleague.

Η «ταρόνχα» ήταν πίσω στο σκορ για τρία δεκάλεπτα, αλλά στο τέλος επέστρεψε και με οκτώ εύστοχα τρίποντα, έφτασε στη νίκη.

Στην τέταρτη σερί ήττα έφτασαν οι Ρώσοι, για τους οποίους ξεχώρισααν οι Τόμας και Ρένφο με 17 πόντους έκαστος.

Το σκορ ήταν πολύ χαμηλό στην αρχή του ματς (7-7, 7'), μέχρι που η Βαλένθια βρήκε στόχο από την περιφέρεια με τους Λόιντ και Τόμπι (15-9, 9') και... αφυπνίστηκε και η Ζενίτ, με τους Τόμας - Τρούσκιν να «εκτελούν» επίσης (15-16, 10'). Αμπάλντε και όιντ έφεραν κοντά ξανά τους Ισπανούς (29-29, 17'), αλλά Αμπρομάιτις, Κοστόβ και Τόμας έκαναν επιμέρους 2-9 στο τέλος, για το 33-38 του ημιχρόνου (20').

Πονκρασόφ, Χόλινς και Αγιόν πήγαν στο +10 (39-49, 24'), Λόιντ και Βίβες μείωσαν με τρίποντα (54-57, 28') και ο Τόμπι έκανε το 57-63 στο 30'. Τόμπι και Λαμπεϊρί ευστόχησαν από τα 6.75μ, με τον δεύτερο να ισοφαρίζει (65-65, 33'), ενώ το ίδιο έκανε δύο φορές ο Αμπάλντε κι ακόμα μία ο Βίβες, για το 78-72 (36'). Ο Ρένφο «απάντησε» δις (83-84, 38'), ο Λόιντ βρήκε ξανά στόχο (89-86, 39') και με βολές του επισφράγισε το τελικό 94-90 (40').

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 33-38, 57-63, 94-90.