«Ζωντανή» η Ρεάλ στο ντέρμπι με τη Φενέρ!

EF xI0CWoAAypwM 1\

Η Ρεάλ Μαδρίτης μπορεί να προηγήθηκε ακόμα και με 15 πόντους, αλλά η Φενέρμπαχτσε δεν τα παράτησε και της έβαλε... δύσκολα. Τελικά η «Βασίλισσα» έδειξε χαρακτήρα και πήρε την νίκη με 81-77 στην πρεμιέρα της Ευρωλίγκα.

Η ομάδα του Ομπράντοβιτς ήταν κυνηγούσε στο σκορ σχεδόν καθ' όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, όπου κατάφερε να ισοφαρίσει (73-73) στο 36', αλλά η «βασίλισσα» απάντησε με τον Τέιλορ, παίρνοντας τη νίκη. Στους 19 πόντους σταμάτησε ο Σουηδός, με τον Ράντολφ να είχε 15π. και τον Καμπάτσο 14π. με 8 ασίστ. Από τους Τούρκους, ξεχώρισαν οι Ντε Κολό και Γουίλιαμς με 22 και 19 πόντους αντίστοιχα, με τον Αμερικανό να κατεβάζει και 10 ριμπάουντ. Μέτριο βράδυ για τον Σλούκα, ο οποίος σε 27:51’’ είχε 5 πόντους (1/4διπ., 0/2τρ., 3/3β.), 1 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 30-21, 43-42, 64-55, 81-77

Μπάγερν Μονάχου - Αρμάνι Μιλάνο 78-64

Μπάγερν Μονάχου - Αρμάνι Μιλάνο 78-64: Επιβλητικοί με το... καλημέρα οι Γερμανοί! (pics)

Η Μπάγερν δεν άφησε πολλά περιθώρια στην Αρμάνι κι έχοντας καλύτερα ποσοστά στα σουτ και τις βολές, υπερασπίστηκε ως όφειλε την έδρα της (78-64).Η ομάδα του Μιλάνο προσπάθησε να επιστρέψει στο τέλος (63-60, 35'), αλλά οι Γερμανοί βρήκαν πολύ γρήγορα απαντήσεις, για να κάνουν σερί και να φτάσουν στη νίκη.Στα highlights της βραδιάς, η επανεμφάνιση του Λουίς Σκόλα στα παρκέ της Euroleague. Ο Αργεντινός φόργουορντ στο ντεμπούτο του με την Αρμάνι ήταν κορυφαίος για την ομάδα του με 17 πόντους, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα.Ροντρίγκεθ (14π., 6ασ., 3ρ.) και Ντέλα Βάλε (10π.) προσπάθησαν να βοηθήσουν την Αρμάνι.

Η Μπάγερν προηγήθηκε γρήγορα στο σκορ (10-3, 3'), αλλά η Αρμάνι με τους Σκόλα, Μακ, Ουάιτ και κυρίως τον Ροντρίγκεθ επέστρεψε, πέρασε μπροστά (17-19, 8') και κράτησε το προβάδισμα στο δεκάλεπτο (22-23). Οι γηπεδούχοι, όμως, ανέβασαν και πάλι στροφές και με σερί 15-0 (από 22-25, 11'σε 37-25, 15') πήραν τον έλεγχο, με τον Σκόλα να μειώνει στη λήξη της δεύτερης περιόδου με τρίποντο (42-34, 20').

Η Μπάγερν είχε βρει το ρυθμό της και, παρόλο που οι Ιταλοί προσπάθησαν να μειώσουν και να απειλήσουν (52-46, 27'), δεν βρήκε αντίσταση για να πάει στο 61-50 στο 30'. Η Αρμάνι, όμως, δεν εγκατέλειψε και με τους Ροντρίγκεθ, Μπιλίγκα και Ντέλα Βάλε πλησίασε κι άλλο (61-59, 35'). Η ομάδα του Μονάχου, όμως, βρήκε άμεσα «απαντήσεις», έκανε σερί 7-0 και πανηγύρισε τη νίκη (78-64).

Χίμκι - Μακάμπι Τελ Αβίβ 89-83

Χίμκι - Μακάμπι Τελ Αβίβ 89-83: Πρεμιέρα με... τρίποντο και νίκη για τους Ρώσους! (vid)

Αν και χρειάστηκαν τουλάχιστον πέντε αγωνιστικά λεπτά για να βρουν ρυθμό, το θέαμα που πρόσφεραν οι δύο ομάδες μάλλον ήταν απολαυστικό. Η Χίμκι, παρά τις πέντε απουσίες που είχε, βασίστηκε στην εκτελεστικότητά της από την περίμετρο, καθώς άρχισε το παιχνίδι με 1/4 προσπάθειες για να ακολουθήσει η επίδοση των 6/8, προεξέχοντος του Γιάνις Τίμα. Τρία δικά του τρίποντα προβάδισμα έξι πόντων (22-16, 8’) στην πρώτη περίοδο η οποία έκλεισε με σκορ 24-21.

Η Μακάμπι του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν παραγωγική μόνο μέσα από τη ρακέτα, έξω από τα 6,75 είχε επίδοση 1/10 προσπαθειών, με τους Μπλακ, Κάσπι. Στη δεύτερη περίοδο δεν ήλεγξε το μακρινό σουτ του αντιπάλου και βρέθηκε στο -12 (39-27, 14:30) καθώς ο Άντονι Γκιλ είχε τις λύσεις στην επίθεση για την Χίμκι, ενώ ο Σβεντ ήταν εξαιρετικός στη δημιουργία. Τα πράγματα θα μπορούσαν να είχαν εξελιχθεί χειρότερα αλλά η ρωσική ομάδα απώλεσε όλες τις ευκαιρίες στο transition παιχνίδι, υπέπεσε σε διαδοχικά λάθη και η Μακάμπι άντλησε δύναμη και μείωσε σε 43-48. Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 48-40 με την Χίμκι να μην αξιοποιεί ούτε τα επιθετικά ριμπάουντ της.

Τα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου παίχτηκαν με τους κανόνες της Χίμκι η οποία διατήρησε την καλή επαφή από μακρινή απόσταση και πάτησε εκ νέου σε διαφορά 11 πόντων (60-49, 25’). Εκεί, η Μακάμπι έδειξε σφυγμό, μάζεψε τη διαφορά (60-56), όπως όμως συνέβη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, η ισραηλινή ομάδα έμοιαζε μ’ ένα μπαλόνι που «σκαρφάλωνε» στον ουρανό και στη συνέχεια έχανε τον αέρα. Η Κίμκι απάντησε με 13-0 σερί και πάτησε στο +17 (73-56), περίπου ένα λεπτό πριν το τέλος της περιόδου.

Η Μακάμπι έκανε την τελευταία προσπάθεια επιστροφής στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου καθώς από το -17 (78-61) μείωσε σε 82-73 μετά τη συμπλήρωση τεσσάρων λεπτών με κορυφαίους του Μπλακ, Χάντερ και οργανωτή τον Ντιμπαρτολομέο. Η Χίμκι εμφάνισε σημάδια πανικού βλέποντας τη διαφορά να μειώνεται ακόμη περισσότερο (82-77, 37’) καθώς δεν αξιοποίησε τις επιπλέον κατοχές στην επίθεση. Στα τελευταία τρία λεπτά, η Μακάμπι συμμετείχε στο ρεσιτάλ χαμένων επιθέσεων (84-78, 39:20). Στα τελευταία δευτερόλεπτα, ο Ζούσμαν έδωσε μεν πνοή στη Μακάμπι με ένα καλάθι αλλά και επιθετικό ριμπάουντ, έκανε όμως και το μοιραίο λάθος κι έτσι η ομάδα του Ρίμας Κουρτινάιτις πήρε τη νίκη παρά το γεγονός ότι έπαιξε με πέντε απουσίες (σ. σ. Μοζγκόφ, Μπέρτανς, Κράμερ, Καράσεφ, Βάλιεφ).

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 48-40, 75-61, 89-83.