«Βόμβα» της Μπασκόνια στη Μόσχα και... 1-1!

78787

Η Μπασκόνια κατάφερε να κάνει ένα μεγάλο break (78-68) μέσα στη Μόσχα και ισοφάρισε τη σειρά των playoffs σε 1-1.

Με τον Πουαριέ να κάνει «θραύση» στη ρακέτα και τον Χίλιαρντ να μιλάει στα κρίσιμα, οι Βάσκοι πήραν την πρώτη τους νίκη μέσα στη Μόσχα μετά το 2003 και έπειτα από 16 σερί ήττες, με αποτέλεσμα να ισοφαρίσουν σε 1-1 τη σειρά των playoffs.

Η Μπασκόνια άρχισε εξαιρετικά το ματς και τα τρίποντα των Γκαρίνο-Σιλντς, αλλά και οι βολές του Φόιγκταν έγραψαν το 2-8 στο 2'. Η κατάσταση δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου, αφού οι Βάσκοι κατάφεραν να κάνουν το 18-27 με τον Πουαριέ, ο οποίος μπήκε και δημιούργησε προβλήματα στην ΤΣΣΚΑ.

Η ομάδα του Περάσοβιτς ξέφυγε με 20-34 με τις βολές του Χίλιαρντ στο 12', αλλά το σύνολο του Ιτούδη έτρεξε 11-0 σερί και έκανε το 31-34. Σέρχιο και Κλάιμπερν διαμορφωσαν το σκορ του ημιχρόνου (37-42). Η ΤΣΣΚΑ σούταρε με 4/14 τρίποντα, ενώ η Μπασκόνια με 4/11 στα πρώτα 20 λεπτά.

Ο Σέρχιο άρχισε να ζεσταίνεται στο τρίτο δεκάλεπτο και μείωσε σε 47-48, αλλά ο Σενγκέλια βρήκε στόχο για τρεις, κάνοντας το 47-51. H Μπασκόνια κατάφερε να ανεβάσει την απόδοση της και με το τρίποντο του Βιλντόζα... εκτόξευσε τη διαφορά στο +11 (52-63).

Ο Χίγκινς μείωσε σε 63-72 με τρίποντο, 4 λεπτά πριν το τέλος. Ο Σέρχιο μείωσε σε 68-75, ένα λεπτό πριν τη λήξη, όμως οι Ρώσοι δεν μπόρεσαν να βρουν στόχο πίσω από τη γραμμή του τριπόντου στη συνέχεια και έτσι οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 1-1 τη σειρά.

Τα δεκάλεπτα: 18-27, 37-42, 52-66, 68-78