Δια χειρός Χίγκινς το ντέρμπι η ΤΣΣΚΑ, τρίποντο ξέσπασμα η Μπαρτσελόνα!

001

Εφές και ΤΣΣΚΑ έδωσαν... ματσάρα στην Τουρκία, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, όμως, ήταν αυτή που πανηγύρισε στο τέλος (78-80), με τον Χίγκινς να σκοράρει τους 8 τελευταίους πόντους.

Η τούρκικη ομάδα αναμετρήθηκε με την ρώσικη μέχρι... τελικής πτώσης, αλλά η κόρνα της λήξης βρήκε νικητές τους φιλοξενούμενους, που ανέβηκαν στο 21-6. Στο 17-10 και την τέταρτη θέση έμεινε η ομάδα του Εργκίν Αταμάν. Η «αρκούδα» βρέθηκε και στο +11 (40-51, 25'), αλλά οι γηπεδούχοι επέστρεψαν και προσπάθησαν για την ανατροπή. Όλα, ωστόσο, κρίθηκαν στις λεπτομέρειες, με τον Κόρι Χίγκινς να περνά τους αντιπάλους του και να σκοράρει το νικητήριο καλάθι, 2'' πριν το φινάλε. Ο Μπράιαντ Ντάνστον ξεχώρισε με 19 πόντους και 9 ριμπάουντ, αλλά στα τελευταία 2'' έκανε λάθος, ο Ουίλ Κλάιμπερν έκλεψε και όλα τελείωσαν. Ο Κρούνοσλαβ Σίμον είχε 13 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Η Εφές ξεκίνησε εντυπωσιακά στο ματς, κάνοντας σερί 7-0 (2') και με σκορ από την περιφέρεια (14-9, 6') και τον Ντάνστον σε τρομερό mode, έμεινε μπροστά στο δεκάλεπτο (20-15, 10'). Η ΤΣΣΚΑ, όμως, σήμανε... αντεπίθεση, και παρά την αστοχία της (0/7τρ.), βελτιώθηκε στην άμυνα και πήρε πόντους στη ρακέτα. Μόλις ο Μπομπουά έκανε με τρίποντο το 28-23 (13'), οι Ρώσοι απάντησαν με επιμέρους 3-17 (31-40, 19') με πρωταγωνιστή τον Χάινς. Η Εφές, πάντως, μείωσε σε 35-40 στο ημίχρονο, με καλάθι του Ντάνστον και κάρφωμα του Πλάις στη λήξη της δεύτερης περιόδου.

Μότουμ και Σίμον μείωσαν σε 40-42 (22'), αλλά η ΤΣΣΚΑ έκανε νέο σερί, και με τους ψηλούς της (Χάινς, Μπολομπόι, Κουρμπάνοφ) και τον Χίγκινς να ευστοχεί στο πρώτο τρίποντο, έφτασε σε διψήφια διαφορά (40-51, 25'). Με βοήθειες του Λάρκιν, όμως, η Εφές πλησίασε σε 58-61 στο 30'. Ο Αμερικανός γκαρντ ισοφάρισε (63-63, 32'), αλλά Πίτερς και Κλάιμπερν άνοιξαν πάλι την διαφορά (63-72, 34'). Μότουμ και Λάρκιν «εκτέλεσαν» για το 69-72 (35'), με τον Μίτσιτς να μειώνει στον πόντο (73-74, 37'). Ο Σίμον έφερε το ματς στα ίσια πάλι (76-76, 39'), ο Χίγκινς ευστόχησε από την γωνία (76-78), ο Ντάνστον έβαλε διπλό... στοπ στον Κλάιμπερν και ο Κροάτης παίκτης της Εφές έκανε το 78-78 με 2/2 βολές. Ο Χίγκινς με ατομική προσπάθεια, πέρασε τους Άντερσον και Πλάις και σκόραρε για το τελικό 78-80.

Μπαρτσελόνα - Γκραν Κανάρια 93-64

Η Μπαρτσελόνα (16-11) σκόρπισε την Γκραν Κανάρια (7-20) με σκορ 93-64 κι ολοκλήρωσε τον αγώνα με 19/28 τρίποντα! Το... παραλήρημα των Καταλανών πίσω από τα 6μ.75 έφτανε και περίσσευε για την ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς  που έκανε επιμέρους σκορ 55-29 στο β' ημίχρονο κι έφτασε στην εύκολη νίκη επί της Γκραν Κανάρια, παραμένοντας σε απόσταση μιας νίκης από την τέταρτη Εφές.

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στο Palau Blaugrana, εκεί όπου ο Τζέικομπ Ουίλεϊ σκόραρε για το 19-17 στο 8'46" κι έφτασε τους 7 πόντους με 3/4 δίποντα σε αυτό το διάστημα ενώ η Μπαρτσελόνα έκλεισε την πρώτη περίοδο στο 22-19. Οι Καταλανοί προηγήθηκαν με +9 με τις βολές του Πιέρ Οριόλα (30-21), η Γκραν Κανάρια πίεσε με τον Ντι Τζέι Στρόμπερι (38-35) και οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 38-35. Οι νησιώτες κράτησαν επαφή με το σκορ ως τα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου (46-44, 23'28") πριν ακολουθήσει το ξέσπασμα της Μπαρτσελόνα. Ο Οριόλα έκανε το 56-46 από τη γραμμή των βολών και η κυπελλούχος Ισπανίας προηγήθηκε με 63-46. Η Μπαρτσελόνα συνέχισε στο ίδιο τέμπο, ο Ρίμπας σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 για το 84-53 και οι «μπλαουγκράνα» έφτασαν στη νίκη με 93-64.

Φενέρμπαχτσε - Μπουντούτσνοστ 76-67

Με ένα ξέσπασμα στο τελευταία πεντάλεπτο, η Φενέρμπαχτσε επικράτησε με 76-67 της τρομερή ανταγωνιστικής Μπουντούτσνοστ. Έτσι η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς διατήρησε το πλεονέκτημα για την κατάκτηση της πρώτης θέσης στην κανονική διάρκεια αν και για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι είχε μέτρια απόδοση.

Το επίπεδο ανταγωνιστικότητας της Μπουντούτσνοστ στο πρώτο ημίχρονο μάλλον στοιχειοθέτησε τη μεγαλύτερη έκπληξη βάσει βαθμολογικής αλλά και ποιοτικής διαφοράς των δύο ομάδων. Χρησιμοποιώντας τους «παγκίτες», ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς είδε την ομάδα του να ξεκινάει καλά το παιχνίδι (14-5, 5’), όταν όμως μπήκαν οι βασικοί, σε συνδυασμό με την «έκρηξη» του Έρλ Κλαρκ, η διαφορά μειώθηκε (19-16, 10’).

Αν η άμυνα και το ριμπάουντ είναι οι δύο τομείς που δείχνουν τη διάθεση μιας ομάδας, τότε η Φενέρμπαχτσε μάλλον υστέρησε γιατί τελείωσε στο πρώτο ημίχρονο με μηδέν επιθετικά ριμπάουντ, ενώ στη δεύτερη περίοδο δέχθηκε 23 πόντους! Με τους ψηλούς (Μπάροβιτς, Μπιτάντζε) να κάνουν ό,τι θέλουν στις ρακέτες αξιοποιώντας τις τελικές πάσες του Γκόρντιτς, η Μπουντούτσνοστ έφτασε να προηγηθεί έως και με διαφορά δέκα πόντων (26-36) λίγο μετά τη συμπλήρωση 17 λεπτών αγώνα. Η Φενέρμπαχτσε απλά μείωσε τη διαφορά (36-39) στο τέλος του ημιχρόνου.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο καθώς ο Πόποβιτς ήταν ο νέος πονοκέφαλος για την ομάδα του Ομπράντοβιτς, ενώ το πρόβλημα στη ρακέτα επίσης διατηρήθηκε. Η Φενέρμπαχτσε παρέμεινε επίσης άστοχη έξω από τα 6.75 κι έτσι οι δύο ομάδες συνέχισαν χέρι-χέρι μέχρι το τέλος της περιόδου (58-58) με τον Έρλ Κλαρκ να βάζει τη δική του σφραγίδα.

Ο Αμερικανός συνέχισε φουριόζος και στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου μεγαλώνοντας το επιμέρους σκορ (2-10) για την Μπουντούτσνοστ η οποία προηγήθηκε με 60-64 (32’). Από τη στιγμή που δεν κατάφερε να βρει ρυθμό στην επίθεση αλλά και να βάλει τα μακρινά σουτ, η Φενέρμπαχτσε βασίστηκε στην άμυνά της και κράτησε χωρίς πόντο την Μπουντούτσνοστ για περίπου 5:30 αγωνιστικά λεπτά. Με 12-0 σερί, αρχικά προηγήθηκε με 72-66 μετά τη συμπλήρωση 37 αγωνιστικών λεπτών για να ακολουθήσει 4-0 σερί των γηπεδούχων (76-66) 73’’ πριν το τέλος.