Κατάρρευση σε ένα ημίχρονο!

2035276 1

Ότι έχτισε με κόπο ο Ολυμπιακός στο πρώτο ημίχρονο, το γκρέμισε στο δεύτερο με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα από την Ζάλγκιρις Κάουνας στη Λιθουανία με 83-75.

Ο Ολυμπιακός για ένα ημίχρονο στο Κάουνας τα έκανε όλα όπως ήθελε, είχε 10/16 τρίποντα, 12 ασίστ, 0 λάθη και βρισκόταν μπροστά με 8 πόντους. Στην επανάληψη, όμως, η Ζαλγκίρις... επένδυσε στη δυνατή της ρακέτα, έπαιξε ασφυκτική άμυνα και έφτασε στην απόλυτη ανατροπή. Πλέον οι «ερυθρόλευκοι» έχουν ρεκόρ 6-5 στην Euroleague, με τους πρωταθλητές Λιθουανίας να μετρούν 5 νίκες και 6 ήττες και να παραμένουν σε... τροχιά πλέι οφ.

Πρωταγωνιστές των νικητών ήταν οι Μάριους Γκριγκόνις (19π.), Νέιτ Ουόλτερς (14π., 7ρ., 6ασ.) και Μπράντον Ντέιβις (12π.), ενώ πολλές λύσεις έδωσαν και οι Αντάνας Καβαλιάουσκας (12π.) - Άαρον Ουάιτ (13π.). Από το σύνολο του Ντέιβιντ Μπλατ διψήφιοι ήταν οι Γιώργος Πρίντεζης (18π.) - Ζακ ΛεΝτέι (15π.), με τα 15 λάθη στο δεύτερο μέρος και την έλλειψη συγκέντρωσης κυρίως στην επίθεση να «πληγώνουν» τους Πειραιώτες. Ο Βασίλης Σπανούλης είχε 9 πόντους, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ, αλλά και 5 λάθη με 2/9 σουτ και 4/5 βολές.

Ο Ολυμπιακός ήταν μαγικός στο ξεκίνημα της αναμέτρησης στο Κάουνας. Αφού πήρε 14 πόντους σε 5' από τον ασταμάτητο Γιώργο Πρίντεζη (με 4/4 3π.!) άρχισε να... ξεφεύγει στο σκορ. Οι Λιθουανοί δέχονταν το ένα τρίποντο μετά το άλλο, ενώ στην επίθεση έπαιρναν κακές επιλογές και δεν είχαν σωστές αποστάσεις. Έτσι, με 7/9 τρίποντα και 8 ασίστ για 0 λάθη σε 10' οι «ερυθρόλευκοι» άγγιξαν το τέλειο δεκάλεπτο και έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +10 (19-29).

Η ευστοχία της ελληνικής ομάδας δεν συνεχίστηκε στη δεύτερη περίοδο για 9' (1/6 3π.) και η Ζαλγκίρις έβγαλε αντίδραση. Με στοχευμένο παιχνίδι στη ρακέτα (Καβαλιάουσκας - Ντέιβις), υπεροχή στα ριμπάουντ (14-9ρ.) και σπουδαία δουλειά από τον Μάριους Γκριγκόνις (11π. σε 8'), η διαφορά έπεσε (40-42 στο 19'). Στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου, όμως, οι Παπανικολάου - Στρέλνιεκς ευστόχησαν σε δύο τρίποντα, για να δώσουν... μαξιλαράκι στην ομάδα τους (40-48). Απαραίτητη σημείωση: οι παίκτες του Μπλατ είχαν 12 ασίστ - 0 λάθη στο ημίχρονο!

Ένα επιθετικό black out των φιλοξενούμενων με μαζεμένα λάθη στο ξεκίνημα της επανάληψης δεν πέρασε ανεκμετάλλευτο από τους Λιθουανούς, που με 8-0 σερί ισοφάρισαν σε 48-48 στο 24'. Οι παίκτες του Σάρας έχαναν σταθερά τα σουτ για το προσπέρασμα (2/11 3π.) και ο Σπανούλης κρατούσε τον Ολυμπιακό μπροστά με νύχια και με δόντια, αλλά στο φινάλε της τρίτης περιόδου ο Ουόλτερς έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του για πρώτη φορά μετά το 5' (60-59).

Οι Λιθουανοί με το πόδι στο... γκάζι και τον Ουλανόβας να ξεχωρίζει έκαναν νέο 8-0 σερί και πήγαν σε χρόνο dt στο +9 (68-59 στο 32'). Στο κρίσιμο σημείο του αγώνα ο Ολυμπιακός συνέχισε τα λάθη, δεν είχε συγκέντρωση και έχασε τον έλεγχο της αναμέτρησης. Παράλληλα, η άμυνα των γηπεδούχων είχε σφίξει για τα καλά και οι «ερυθρόλευκοι» δεν μπορούσαν να επιστρέψουν στο ματς, παρά το γεγονός πως ο Μπλατ... ανακάτεψε την τράπουλα, με τη Ζαλγκίρις να φτάνει μέχρι την νίκη στο φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 19-29, 40-48, 60-59, 83-75