Βαριά ήττα στη Γερμανία

bamberg pao kalathis

Ή ο Παναθηναϊκός δεν είχε ξεπεράσει την ευφορία από τη νίκη επί του Ολυμπιακού ή πίστευε ότι η Μπάμπεργκ με τις τόσες απουσίες δεν θα ήταν σε θέση να τον απειλήσει. Δεν εξηγείται αλλιώς η μεταμόρφωσή του προς το χειρότερο, που είχε σαν συνέπεια να γνωρίσει βαριά ήττα στη Γερμανία από τη Μπάμπεργκ (95-74).

Με εξαίρεση τον εκπληκτικό Νικ Καλάθη, που πέτυχε ατομικό ρεκόρ με 31 π. και προσπάθησε να αφυπνίσει κάποιους από τους συμπαίκτες του, όταν στο τρίτο δεκάλεπτο μόνος του κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι. Αλλά αυτό δεν έγινε και δεν ήταν δυνατόν να νικήσει μόνος του.

Η κακή εμφάνιση του Παναθηναϊκού φυσικά δεν φέρνει την καταστροφή και τίποτα δεν έχει κριθεί. Απλώς στον σημερινό αγώνα έλειπε η ενέργεια, η συγκέντρωση, ενώ προδόθηκε και από την άσχημη επίδοσή του στα τρίποντα που είναι βασικό κομμάτι στο παιχνίδι του. Ακόμη κι έτσι όμως, ο Πασκουάλ με την αλλαγή της άμυνας στο ξεκίνημα του β΄ ημιχρόνου, κατάφερε να αλλάξει τη ροή του παιχνιδιού, να προηγηθεί και να σχηματιστεί η εντύπωση ότι θα είναι αυτός ο νικητής στο τέλος. Ο Καλάθης που έκανε τα πάντα, πέτυχε 15 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο και συνεχόμενους τους εννιά τελευταίους για τον Παναθηναϊκό, αλλά αυτή η αντίδραση δεν είχε συνέχεια.

Η Μπάμπεργκ που πάντα στο τελευταίο δεκάλεπτο ανεβάζει την απόδοσή της, κατάφερε να ανακτήσει την αυτοπεποίθησή της με τους Ράιτ, Ρούντι,, Χάκετ, να δίνουν διαφορά ασφαλείας. Η άμυνα του Παναθηναϊκού έγινε ξανά διάτρητη και η κούραση του Καλάθη ήταν εμφανής στο τέλος.

Το τάίμ άουτ του Ηλία Κατζούρη στο τέλος εκνεύρισε τον πάγκο του Παναθηναϊκού, αφού η διαφορά ήταν πάνω από τους 20 πόντους, αλλά ο συνεργάτης του τραυματία Αντρέα Τρινκιέρι, ξεκαθάρισε ότι δεν υπήρχε άλλη πρόθεση από το να διαφυλάξει τη νίκη της ομάδας του. Γιατί επισήμανε ότι πέρυσι η Μπάμπεργκ έχασε στο τέλος με ένα 11-0 του Παναθηναϊκού, μετά από τάιμ άουτ.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν τον αγώνα με 27/38 δίποντα, 5/13 τρίποντα, 26/34 βολές, ενώ επικράτησε και στα ριμπάουντ (31 έναντι 18). Ο Παναθηναϊκός είχε 24/43 δίποντα, 5/21 τρίποντα και 11/14 βολές.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 42-32, 57-55, 95-74.

ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ (Καντζούρης): Χάκετ 9, Χίκμαν 7, Ράιτ 15 (3), Ζήσης 4, Νίκολιτς, Στάιγκερ, Λο 12 (1), Ολίντε 10, Ρούμπιτ 26 (1), Χέκμαν 5, Μούσλι 7.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ  (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 7, Ρίβερς, Παππάς 11 (1), Ντένμον,  Γκιστ 4, Βουγιούκας 8, Λαεκαβίτσιους 3 (1), Γκάμπριελ 6, Όγκαστ, Καλάθης 31 (3), Αντετοκούνμπο 4, Μήτογλου.

Η 21η αγωνιστική ολοκληρώθηκε με τις συναντήσεις Χίμκι – Μάλαγα (68-66) και Μπασκόνια – Ερ. Αστέρα (103-84). Οι Βάσκοι παίζουν την ερχόμενη Πέμπτη στο ΟΑΚΑ με τον Παναθηναϊκό.

Η Χίμκι που έχανε στην μεγαλύτερη διάρκεια, πήρε τη νίκη στην εκπνοή του αγώνα με φόλου του Γκιλ, μετά από άστοχο σουτ του Σβεντ.