Eurocup: «Διπλό» πρόκρισης για Τρέντο

timthumb 4

Καθοριστικό βήμα για την πρόκρισή της στον τελικό του Eurocup έκανε η Τρέντο, η οποία επιβλήθηκε με 74-68 της Στρασμπούρ στη Γαλλία.

Η ομάδα του Μαουρίτσιο Μπουσκάλια, συνεχίζει την εξαιρετική της πορεία στο Eurocup, αφού μετά τη πρόκριση στα προημιτελικά κόντρα στην Αρμάνι Μιλάνο, ετοιμάζεται να κάνει το ίδιο και με τη Στρασμπούρ στους «4», επικρατώντας στο πρώτο παιχνίδι με 74-68.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν φορτσάτοι και με φοβερή ευστοχία από την περιφέρεια (6 τρίποντα), ανέβασαν το σκορ στο 16-31 (στο 10’). Ακολούθως οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, διατήρησαν το ματς σε μια ισορροπία στη συνέχεια, όμως δεν τα κατάφεραν, αφού η Τρέντο στα τελευταία λεπτά ήταν πιο προσεκτική, φτάνοντας έτσι στο 74-68.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Τζούλιαν Ράιτ με 15 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ ακολούθησε ο Νταβίντε Πασκόλο με 13 πόντους και 7 ριμπάουντ. Από τη γαλλική ομάδα ξεχώρισαν οι Ολιβιέ Φοφανά και Κάιλ Ουίμς, που σημείωσαν από 15 πόντους.