Eurocup: Στο Final-four η Γαλατασαράι

guler

Η Γαλατασαράι νίκησε την Μπάγερν (72-59) στο «Αμπντί Ιπεκτσί» και ανατρέποντας το +10 των Βαυαρών από τον πρώτο προημιτελικό, πήρε το εισιτήριο για τους «4» του Eurocup!

Από την αρχή και μέχρι το ημίχρονο η ομάδα του Εργκίν Αταμάν δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερες δυσκολίες καθώς ήταν μπροστά στο σκορ με 18 πόντους (43-25). Οι Γερμανοί όμως έριξαν τη διαφορά μέχρι και στους 8 πόντους και μέχρι το φινάλε έπαιζαν την πρόκριση στον... πόντο.

Ο Τόμπσον με 2/2 βολές μείωσε σε 68-59, 46'' πριν το τέλος, με τον Ντέιβις να απαντά (70-59), ενώ οι φιλοξενούμενοι ξόδεψαν τις δύο τελευταίες επιθέσεις τους, με τον Τέιλορ να χάνει 5'' πριν τη λήξη την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση, καθώς αστόχησε από το τρίποντο.

Τα δεκάλεπτα: 23-14, 43-25, 54-45, 72-59.

Τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα των επαναληπτικών προημιτελικών (σε παρένθεση το σκορ του πρώτου αγώνα):

Γαλατασαράι - Μπάγερν 72-59 (89-99)

Στρασμπούρ-Νίζνι (23/3, 21:00) - (94-85)

Αρμάνι Μιλάνο - Τρέντο (23/3, 21:00) - (73-83)

Γκραν Κανάρια - Ζιέλονα Γκόρα (23/3, 22:30) - (93-82)