Είπαν τα... κάλαντα οι Κρητικοί

CLOOF RE

Πριν από μερικές ημέρες η Κηφισιά κόντρα στα ίσια τον Ολυμπιακό. Απ' ότι φαίνεται είχε ξοδέψει όλη τη βενζινη στο «Ζηρίνειο» αφού το Ρέθυμνο μετέτρεψε ένα -θεωρητικά πάντα- αμφίρροπο ματς σε παράσταση για έναν ρόλο. Τουλάχιστον στο δεύτερο ημίχρονο όταν και «έχτισε» μια διαφορά ασφαλείας μέχρι το τέλος.

Το τελικό 74-61 ήταν απόρροια του εκρηκτικού ξεκινήματος στο τρίτο δεκάλεπτο όταν και πραγματοποίησε ένα σερί 14-0 με το οποίο μετέτρεψε το «ρευστό» 36-35 του 22' σε 50-35 πέντε λεπτά αργότερα. Εκτοτε οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου έλεγξαν απόλυτα το ματς και δεν έδωσαν το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να φανούν απειλητικοί. Στην τελευταία περίοδο μπορεί να ήταν ανταγωνιστικοί, ωστόσο δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν στο σκορ και να διεκδικήσουν τη νίκη.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Σαρλόν Κλουφ, Ράιαν Χάροου και Τάιλερ Στόουν, αν και παίκτης «κλειδί» ήταν ο Χάρης Γιαννόπουλος με 11 πόντους και 5 ριμπάουντ. Στον αντίποδα, η Κηφισιά ήταν αρκετά άστοχη με 18/63 σουτ εντός πεδιάς, ενώ έχασε και τη μάχη των ριμπάουντ (38 έναντι 31). Λόουερι και Κασελάκης ήταν οι παίκτες που ξεχώρισαν για λογαριασμό των φιλοξενούμενων.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 34-28, 57-41, 74-61

Ρέθυμνο (Σκουρτόπουλος): Κλουφ 13 (1), Σχίζας 7, Σάφτενααρ 8 (6ριμπ.), Γιαννόπουλος 11 (1), Στόουν 11 (8ριμπ.), Μάντεν 5 (1), Χάροου 13 (1), Κάρτερ 6

Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Λόουερι 11 (1τριπ., 8ριμπ.), Στίγκερς 5 (1), Κασελάκης 10 (6ριμπ.), Γλυνιαδάκης 7, Πόποβιτς 1, Σταμάτης 2, Χρυσικόπουλος 4, Χογκ 7, Ελ-Αμίν 8 (2), Σμιθ 6