Ετοιμος για το κύπελλο ο ΠΑΟΚ

soulis

Τα σίγουρα χέρια του πολύπειρου Κώστα Χαραλαμπίδη οδήγησαν τον ΠΑΟΚ στη νίκη 82-81 επί του Ικαρου στο τουρνουά της Πάτρας. Ο ΔΙκέφαλος έδειξε έτοιμος για τον εκτός έδρας αγώνα κυπέλλου με την Ελευσίνα την Τρίτη (18/9).

Ο Σούλης Μαρκόπουλος δεν είχε στην διάθεσή του τον Λάζαρο Παπαδόπουλο, ενώγια τον Δημήτρη Πρίφτη οι απουσίες ήταν δύο, των Βασίλη Σίμτσακ και Βασίλη Γιαννακίδη.

Αν και ο ΠΑΟΚ είχε ένα σταθερό προβάδισμα ασφαλείας στο πρώτο ημίχρονο, οι Καλλιθεώτες ανέβασαν την απόδοση τους στην επανάληψη και με αιχμή τον εξαιρετικό Γκίμπσον που τελείωσε το ματς με 25 πόντους προσπάθησαν να διεκδικήσουν τη νίκη, όμως στα τελευταία δευτερόλεπτα δεν πρόλαβαν να κάνουν φάουλ.

Τον Αμερικανό ακολούθησε στο σκοράρισμα ο Κυρίτσης με 14 πόντους, ενώ ο Μουχαμάντ Φαγιέ είχε 13. Από τον ΠΑΟΚ ο Χαραλαμπίδης σημείωσε 19 πόντους και οι Τσαϊρέλης, Καλλές πέτυχαν από 15.

Τα δεκάλεπτα: 18-24, 38-47, 58-60, 81-82.
IΚΑΡΟΣ (Πρίφτης): Γκίμπσον 25 (6), Aγαδάκος 4, Φαγιέ 13 (2), Στρνάντ 10 (2), Στέβοβιτς, Βρκιτς 6, Οικονομόπουλος,  Ούαιατ 6, Κυρίτσης 14, Λαρεντζάκης 3.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Μακ Γκραθ 8(2), Χαραλαμπίδης 19 (1), Δέδας 6 (2), Τσαϊρέλης 15, Καλλές 15, Χάτσερ 6 (1), Μαργαρίτης 9, Κασελάκης 4, Θεοδωράκος.