Μεγάλη νίκη ο ΠΑΟΚ στην Τενερίφη!

kkkk 0

Την πρώτη του νίκη στην Τενερίφη πανηγύρισε ο ΠΑΟΚ (65-66), που έβαλε τέλος στο αήττητο της ισπανικής ομάδας. «Έλαμψε» ο Λίνος Χρυσικόπουλος (24π., 6/7τρ.).

Τεράστιο «διπλό» για τον ΠΑΟΚ και τέταρτη σερί νίκη στο BCL!Ο «Δικέφαλος του Βορρά» έπαιξε συγκεντρωμένο και σοβαρό μπάσκετ στην έδρα της Τενερίφης και πανηγύρισε το πρώτο του καλό αποτέλεσμα στην «Santiago Martin Arena», στην τρίτη χρονιά που τίθεται αντιμέτωπος με τους Ισπανούς.Η διαφορά δεν ξέφυγε ποτέ σε διψήφια τιμή και με μπροστάρη τον Λίνο Χρυσικόπουλο, αλλά και βοήθειες του Γιανίκ Μορέιρα, έφτασε στο 4-3 στο θεσμό.Σάιζ (15π., 7ρ.), Μπρουσίνο (10π.), ΜακΦάντεν (10π.) και Μπεϊράν (9π., 6ρ.) προσπάθησαν να κάνουν ζημιά στον ΠΑΟΚ, αλλά χωρίς επιτυχία.

Ο ΠΑΟΚ επέβαλε γρήγορα τον ρυθμό του στο ματς κι έφτασε στο 4-13 (5'), με την Τενερίφη να μειώνει σε 12-19 (10'). Η ισπανική ομάδα με επιμέρους 7-2 στην δεύτερη περίοδο πλησίασε κι άλλο 19-21 (12') και με βοήθειες του ΜακΦάντεν πήρε προβάδισμα στο ημίχρονο (33-32, 20').

Στην τρίτη περίοδο η Τενερίφη απειλούσε, αλλά ο ΠΑΟΚ με ένα σερί 7-0 πέρασε ξανά μπροστά (από 41-38, 25' σε 41-45, 28'), με τον Χρυσικόπουλο να κάνει το 42-48 (30') με τρίποντο. Ο Έλληνας φόργουορντσυνέχιζε... καυτός πίσω από τα 6.75 (53-57, 35') και με δικό του καλάθι (65-66) ο ΠΑΟΚ πανηγύρισε. Στην τελευταία επίθεση που είχε η ομάδα του Τσους Βιδορέτα, ο ΜακΦάντεν έκανε λάθος με τρεις παίκτες πάνω του κι έπειτα το τρίποντο του Μπεϊράν ήταν airball.