Φωτιά και... λάβρα ο ΠΑΟΚ!

dkqbfr w0aamjyb

Ο ΠΑΟΚ ήταν εντυπωσιακός και επιβλήθηκε της Γεσιλγκιρεσούν με 82-96 στο πλαίσιο της δεύτερης μέρας του τουρνουά που διοργανώνει η Τόφας Μπούρσα.

Ο ΠΑΟΚ είχε δημιουργία και εκτέλεση, αλλά δεν είχε… άμυνα στο πρώτο δεκάλεπτο. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου είχε κακή αντιμετώπιση των πικ εν ρολ, κακές επιστροφές δίνοντας τη δυνατότητα στην Γεσιλγκιρεσούν να έχει το εύκολο καλάθι με τους ΤζέιμςΜπόιντον και Νικολόφ. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 27-27.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ πλησίασε σε αυτό που φαντάζεται ο Ηλίας Παπαθεοδώρου για την ομάδα του. Ο «δικέφαλος» πίεσε πολύ στην άμυνα, έκλεψε μπάλες και με πολλά καλάθια στο ανοιχτό γήπεδο έκανε επιμέρους σκορ 4-24 φτάνοντας τη διαφορά στα επίπεδα των 20 πόντων (31-51, 17').

Σε αυτό το διάστημα καταλυτική ήταν η παρουσία του Βαγγέλη Μαργαρίτη ο οποίος «έδεσε» την άμυνα της ομάδας του. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 36-54 με τον Θόδωρο Ζάρα (13π.) να αποδεικνύεται η πιο αξιόπιστη λύση στην επίθεση και τον ΠΑΟΚ συνολικά να έχει εξαιρετική επαφή με το καλάθι στα μακρινά σουτ.

Ο ΠΑΟΚ δεν κατέβασε ταχύτητα, συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο τρίτο δεκάλεπτο με κορυφαίο τον Μπράντον Τρις, στην καλύτερη εμφάνιση του Αμερικανού με τη φανέλα του ΠΑΟΚ. Οι διαδοχικοί πόντοι του Αμερικανού οδήγησαν τη διαφορά στο +27 (44-71, 24'). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 60-79 με τον Ηλία Παπαθεοδώρου να μοιράζει τον χρόνο συμμετοχής και φυσικά να δοκιμάζει σχήματα.

Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο ΠΑΟΚ διατήρησε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα ανεβάζοντας κι άλλο τη διαφορά έχοντας πρωταγωνιστές τους ΚρουμπάλιΤρις και Τζόουνς (64-90, 35’). Η ελληνική ομάδα χαλάρωσε στο τελευταίο πεντάλεπτο της αναμέτρησης και η Γεσιλγκιρεσούν με επιμέρους σκορ 19-6 μείωσε στα επίπεδα του τελικού αποτελέσματος.

Tα δεκάλεπτα: 27-27, 35-54, 60-79, 82-96
Γεσιλγκιρεσούν: Τζέιμς 21(4), Μπόιντον 11(1), Απαϊντίν 6, Γκάμπριτς 2, Μπεσόκ 5, Νικολόφ 15(2), Γκάγκιτς 5, Τσαντεκίν 1, Μαρίνκοβιτς 10, Γιλμάζ 6.
ΠΑΟΚ: Χρυσικόπουλος 10, Κρουμπάλι 12, Τσόχλας 6(2), Μαργαρίτης 11, Ζάρας 14(3), Καρράς 4, Τρις 16(2), Τζόους 16(1), Ντίλαρντ 7(1), Κόνιαρης, Καραμανώλης.