Στοιχεία κανονικής... ομάδας και ανατροπή με Ερυθρό Αστέρα

37810441

Με ένα εκπληκτικό επιμέρους 30-5 σε διάστημα 10 λεπτών, ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε μεγάλη ανατροπή κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα και παρά το γεγονός ότι είχε βρεθεί στο -16 στο 25' κατάφερε να γυρίσει το ματς και να φτάσει στην τελική επικράτηση με 75-66. Παπαγιάννης, Τόμας και Γουόλτερς οι παίκτες-κλειδιά για τους «πράσινους».

Ύστερα από έξι σερί ήττες και σχεδόν ενάμιση μήνα χωρίς να «γευτεί» τη χαρά της νίκης, οι παίκτες του Παναθηναϊκού είδαν το χαμόγελο να «σκάει» ξανά στα χείλη τους πραγματοποιώντας μία (ακόμα) ανατροπή! Ακόμα και αν έπρεπε να παίξουν χωρίς τον Ντουέιν Μπέικον, ο οποίος παρακολούθησε το ματς μαζί με τους παίκτες που ήταν εκτός αποστολής ύστερα από απόφαση του Χρήστου Σερέλη.

Παίζοντας ωστόσο κακό μπάσκετ για 25 λεπτά, οι «πράσινοι» είδαν τους Σέρβους να ελέγχουν το ματς και να προηγούνται με 16 πόντους διαφορά (37-53)! Σ' εκείνο το σημείο λίγοι πίστεψαν ότι ο Παναθηναϊκός θα μπορούσε να γυρίσει το ματς. Και να που το έκανε! Με ένα φοβερό επιμέρους 30-5 από το 25' έως και το 35' έφερε τα πάνω κάτω στο ΟΑΚΑ και έφτασε στην 9η νίκη του στη φετινή Euroleague.

Χάρη στην καλή τους άμυνα σ' εκείνο το διάστημα και το γεγονός ότι «βρήκαν» οι παίκτες του Σερέλη το χέρι τους έχοντας 6/10 τρίποντα στο δεύτερο μισό του ματς και μόλις 1/14 στο πρώτο, έφτασαν στο σημείο να χαρούν την 9η νίκη τους στη διοργάνωση. Ο Γιώργος Παπαγιάννης ήταν εξαιρετικός έχοντας 17 πόντους με 7/10 δίποντα, 3/3 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 τάπα και μόλις 1 λάθος, ενώ παίκτης-κλειδί στην 3η περίοδο ο Ματ Τόμας, ο οποίος πρόσθεσε 11 πόντους με 3/6 τρίποντα. Επιθετικές λύσεις πρόσφερε ο Γουίλιαμς (13π.) ενώ ο Γουόλτερς είχε ένα άκρως ισορροπημένο ματς τη στιγμή της ανατροπής (9π., 3ριμπ., 3ασ.)

Ιδιαίτερα άστοχο ήταν το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού στο ματς με αποτέλεσμα το σκορ να παραμείνει σε χαμηλά επίπεδα και χωρίς να υπάρχει το «εύκολο» σκοράρισμα. Ο Πάρις Λι ήταν αρνητικός στα πρώτα λεπτά, ο Ντέρικ Γουίλιαμς το ίδιο και με 3/13 εντός παιδιάς σε οκτώ λεπτά, οι «πράσινοι» βρεθηκαν να «κυνηγούν» το σκορ (7-17) με χαμηλή επιθετική παραγωγή. Αν δεν έκαναν οι παίκτες του Ερυθρού Αστέρα και το εύκολο λάθος η διαφορά θα μπορούσε να ήταν και μεγαλύτερη ωστόσο με σερί 10-0 μετά το 7-7 του παντελέπτου φρόντισαν να πάρουν διψήφια διαφορά πριν από το τέλος της α' περιόδου (9-17).

Όμως με τα άθλια ποσοστά εντός παιδιάς (4/15 σουτ, εκ των οποίων 0/5 τρίποντα) ήταν αδύνατον για τον Παναθηναϊκό να παρουσιαστεί περισσότερο ανταγωνιστικός. Ο Νεμάνια Νέντοβιτς ωστόσο είχε ξεκινήσει πολύ καλά το ματς απέναντι στην πρώην ομάδα του και με 10 πόντους είχε φέρει τον Ερυθρό Αστέρα να προηγείται και με +11 πόντους (11-22) λίγο μετά την έναρξη της δεύτερης περιόδου. Η αστοχία των «πρασίνων» έξω από τα 6.75 συνέχιζε και στο δεύτερο δεκάλεπτο φτάνοντας στο σημείο να έχουν 0/11 τρίποντα έως το 15'. Παρόλα αυτά δεν είχαν χάσει την επαφή με το σκορ (22-28 στο 15') και αυτό χάρη στον Γιώργο Παπαγιάννη ο οποίος αποτελούσε τη μοναδική αξιόπιστη λύση στην επίθεση.

Όμως όσο δεν υπήρξε ανάλογη συνέχεια στο τελευταίο πεντάλεπτο του α' ημιχρόνου, άλλο τόσο ο Ερυθρός Αστέρας προσπαθούσε να ανακτήσει «διψήφια» διαφορά και να ελέγξει το ματς. Όπερ και εγένετο. Στο 17' βρέθηκε στο +13 για πρώτη φορά (22-35) έχοντας πραγματοποιήσει σερί 7-0 χάρη στην καλή άμυνα. Και παρά το 5-0 του Γουίλιαμς (27-35 στο 18') με το πρώτο «πράσινο» τριποντο ύστερα από 11 άστοχα, οι φιλοξενούμενοι «απάντησαν» και βρέθηκαν εκ νέου στο +13 (27-40) ένα λεπτό πριν από το τέλος του ημιχρόνου (29-42). Ένα διάστημα όπου ο Παναθηναϊκός είχε 10/18 δίποντα, 1/14 τρίποντα, 6/7 βολές, 11-5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 λάθη, ενώ ο Ερυθρός Αστέρας 10/18 δίποντα, 6/12 τρίποντα, 4/6 βολές, 16-3 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 1 κλέψιμο και 4 λάθη.

Τα πράγματα δεν έδειχναν να καλυτερεύουν ούτε μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου καθώς ο Ερυθρός Αστερας έφτασε για πρώτη φορά τον δείκτη του σκορ στο +16 (29-45 στο 22'). Και αυτό λόγω των πολλών λαθών που έκαναν οι «πράσινοι» αμέσως μετά την έναρξη του β' μέρους, όσο και των επιθετικών ριμπάουντ με τα οποία οι παίκτες του Ιβάνοβιτς ανανέωναν τη μία επίθεση μετά την άλλη. Μπορεί ο Ματ Τόμας να ανέβηκε επιθετικά αλλά οι Σέρβοι είχαν άμεσα τις «απαντήσεις» στα δικά του τρίποντα. Και γι' αυτόν τον λόγο η διαφορά παρέμενε σε «διψήφια» επίπεδα για τους φιλοξενούμενους (37-53 στο 15'). Όμως ένα «πράσινο» σερί 7-0 το οποίο ξεκίνησε από την άμυνα «κατέβασε» τη διαφορά στο 44-53 το οποίο εξελίχθηκε σε επιμέρους 15-1 για το 52-54 ένα λεπτό πριν από το τέλος της 3ης περιόδου (52-55).

Μετά την έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε για πρεώτη φορά στο σκορ με 56-55 και έφτασε και στο +4 (59-55) ύστερα από τρίποντο του Νέιτ Γουόλτερς, ο οποίος είχε ολοκληρώσει επιμερους σκορ 22-2! Ένα διάστημα που τα πάντα λειτούργησαν ρολόι σε άμυνα και επίθεση. Η καλή άμυνα και οι σωστές αποστάσεις στην επίθεση έφεραν και πάλι τα ελεύθερα σουτ, μόνο που αυτή τη φορά οι παίκτες του Σερέλη έίχαν αρχίσει να βρίσκουν στόχο, αφήνοντας στα αποδυτήρια το 7% του ημιχρόνου στα τρίποντα. Ο δείκτης του σκορ έφτασε για πρώτη φορά για λογαριασμό του Παναθηναϊκού και στο +9 (67-58) και αυτό χάρη στο 30-5 μέσα σε 10 λεπτά, ήτοι από το 25' έως και το 35'! Αυτό ήταν. Έκτοτε ο Παναθηναϊκός δεν κοίταξε ποτέ πίσως και έφτασε στην τελική επικράτηση με 75-66.

Τα δεκάλεπτα: 9-17, 29-42, 52-55, 75-66.