Βαρομετρικό... χαμηλό για τον Παναθηναϊκό στη Μόσχα

3342048 1

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την 10η ήττα του σε 13 ματς της EuroLeague στην... παγωμένη Μόσχα καθώς η ΤΣΣΚΑ δεν σταμάτησε να «πυροβολεί» έξω από τα 6.75 μέτρα (14/28τρ.) μέχρι το τελικό 97-77.

Μπορεί ο Παναθηναϊκός να βρίσκονταν σε ανοδική πορεία μετά τις νίκες κόντρα σε Ολυμπιακό και Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης αλλά απέναντι σε μια άκρως πιο ποιοτική ομάδα (έστω και αν απουσίαζαν οι Σενγκέλια, Χάκετ και Φόιγκτμαν) και με δεδομένη την απουσία του Ιωάννη Παπαπέτρου, το έργο στη Μόσχα ήταν εκ του προοιμίου πολύ δύσκολο.

Λίγο πολύ η νίκη της ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 97-77 ήταν... αναμενόμενη, αν και δεν ήταν αναμενόμενη η αμυντική αντίδραση των «πρασίνων» καθώς δέχθηκε 31 πόντους στην πρώτη περίοδο, ένα διάστημα το οποίο έμελλε σε μεγάλο βαθμό να προκαθορίσει τη συνέχεια του ματς. Από τη στιγμή που και ο Ντάριλ Μέικον ήταν εκτός κλίματος (αν και μοίρασε 8 ασίστ), το... βουνό που είχε να ανέβει ο Παναθηναϊκός ήταν ακόμα πιο δύσβατο.

Ο Οκάρο Ουάιτ ήταν εκείνος που ξεχώρισε περισσότερο από πλευράς Παναθηναϊκού έχοντας 19 πόντους με 3/6 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 4/4 βολές και 4 ριμπάουντ, ενώ τον ακολούθησαν ο Νεμάνια Νέντοβιτς (14π., 5ριμπ.) και ο Τζέρεμι Έβανς (15π., 6/7δίπ., 1/1τρ., 4ριμπ.).

Το ματς

Αν και ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να βγάλει ενέργεια στην άμυνα με αποτέλεσμα να προηγηθεί αρχικά με 3-6 στο 2', δεν υπήρξε και ανάλογη συνέχεια. Η ευστοχία της ΤΣΣΚΑ έξω από τα 6.75 μέτρα άνοιξε την «πράσινη» άμυνα με αποτέλεσμα να πάνε... στράφι και οι καλές επιθετικές επιλογές. Ειδικά μετά την είσοδο του Νεμάνια Νέντοβιτς (7π., 2/2σ.) ο οποίος έδειξε και πάλι σε καλή κατάσταση. Όμως τα 6/7 τρίποντα των γηπεδούχων (3/3 ο Σβεντ, 2/2 ο Αντόνοφ) και η υπεροχή στα ριμπάουντ (10-3) δεν άφηναν πολλά περιθώρια στην ελληνική ομάδα, η οποία ωστόσο πήρε θετικό βαθμό όσον αφορά την λειτουργία στην επίθεση (31-22).

Το σκηνικό δεν άλλαξε ιδιαίτερα στην δεύτερη περίοδο. Μπορεί οι Ρώσοι να περιόρισαν τα μακρινά σουτ αλλά βρήκαν τρόπο να «σπάσουν» την «πράσινη» ζώνη από έξω από τα μέσα, χάρη στον Μπόλομποϊ και την δημιουργία του εξαιρετικού Σβεντ (12π., 4/5τρ., 6ασ. στο α' ημίχρονο). Με την είσοδο και του Κλάιμπερν η διαφορά έφτασε και στο +17 για την ΤΣΣΚΑ (47-30 στο 17') πριν κλείσει το πρώτο μισό στο 53-38.

Σίγουρα αμυντικά ο Παναθηναϊκός είχε πάρει κάτω από τη βάση, με την ρωσική ομάδα να είχε 10/19 δίποντα, 9/14 (!) τρίποντα, 6/6 βολές, 17 ριμπάουντ και 13 ασίστ ενώ οι «πράσινοι» έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με το εξαιρετικό 72% στα δίποντα με 13/18 σουτ, (αλλά) 2/13 τρίποντα, 6/9 βολές, 13 ριμπάουντ και 11 τελικές πάσες. «Διψήφιοι» μέχρι εκείνο το σημείο ήταν οι Οκάρο Ουάιτ (11π.) και Νέντοβιτς (10π.) την ώρα που ο Μέικον ήταν εκτός κλίματος με 0/2 σουτ, 1/3 βολές αλλά και 4 ασίστ.

Ο Παναθηναϊκός δεν ξεκίνησε καθόλου καλά στο 3ο δεκάλεπτο όσον αφορά την επίθεση με αποτέλεσμα να δεχθεί σερί 9-0 και να βρεθεί στο -24 (62-38). Ο Αντόνοφ ήταν εκείνος που είχε έρθει από το... πουθενά και είχε δώσει λύσεις για τον Δημήτρη Ιτούδη προκειμένου να φτάσει η διαφορά τόσο ψηλά. Μετά από ένα τετράλεπτο χωρίς πόντο, η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη βρήκε επιθετικές λύσεις και «ξεκόλλησε» χάρη σε 5 σερί πόντους του Έβανς. Βέβαια το μόνο που κατάφερε έως το τέλος της 3ης περιόδου (75-54) ήταν να μειώσουν οι «πράσινοι» σε 66-49 στο 27'.

Από εκεί και πέρα το ματς εξελίχθηκε σε τυπική διαδικασία. Ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να επιστρέψει στο ματς και έχοντας μόνο κάποια ξεσπάσματα μπόρεσε να μειώσει έως τους 14 πόντους (79-65) στο 36'. Από τη στιγμή ωστόσο που η ΤΣΣΚΑ δεν σταμάτησε να ευστοχεί στο ματς έχοντας 14/28 τρίποντα, η διαφορά έφτασε και πάλι στο +20 με τη λήξη του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 31-22, 53-38, 75-54, 97-77