Με επτά λεπτά μπάσκετ δεν κέρδισε κανείς...

ferel

Ο τραγικός επιθετικά Παναθηναϊκός για 36 λεπτά βρέθηκε πίσω στο σκορ με 20 πόντους στο Τελ Αβίβ, πλησίασε στο καλάθι αλλά δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει την ανατροπή και γνώρισε την ήττα με 77-73.

Για άλλο ένα ματς ο Παναθηναϊκός «πέταξε» στα σκουπίδια ένα... σχεδόν παιχνίδι! Με κάκιστη επίθεση και τραγικές επιλογές για 36 λεπτά, οι «πράσινοι» βρέθηκαν να χάνουν και με 20 πόντους διαφορά (64-44 στο 34') και όλα έδειχναν ότι το ματς θα τελείωνε με... τυπικές διαδικασίες. Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη ωστόσο έβγαλαν αντίδραση, ευστόχησαν σε μεγάλη σουτ με τους Μέικον και Παπαπέτρου, αλλά όπως αποδείχθηκε ήταν πολύ αργά.

Αν είχαν 2-3 ακόμα λεπτά ίσως και να είχαν ολοκληρώσει την ολική ανατροπή η οποία αφήνει μια «γλυκόπικρη» γεύση στην ελληνική ομάδα. Γλυκιά επειδή σημείωσαν 33 πόντους στην τελευταία περίοδο και πικρή επειδή είχαν 40 στις... τρεις προηγούμενες στο σύνολο.

Ο Μέικον με 17 πόντους (2/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4/5 βολές) ήταν ο πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού, ο Παπαπέτρου τον ακολούθησε (15π., 6ριμπ., 3ασ.) ευστοχώντας σε δύο διαδοχικά τρίποντα στο τέλος, ενώ ο Οκάρο Ουάιτ είχε δώσει ανάσες έξω από τα 6.75 μέτρα (4/6τρ.)

Από την Μακάμπι ο Ουίλμπεκιν είχε 16 πόντους 7 ριμπάουντ και 4 τελικές πάσες, ενώ ο Νάναλι είχε κάνει τη μεγάλη ζημιά στο πρώτο ημίχρονο, όταν οι Ισραηλινοί άνοιξαν την ψαλίδα του σκορ.

Το ματς

Ιδιαίτερα δυνατό ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά και για τις δύο ομάδες. Οι δυνατές άμυνες και η εκατέρωθεν αστοχία είχαν κυριαρχήσει λίγο μετά το ξεκίνημα, με τον Παναθηναϊκό να στέκεται καλά (3-7 στο 3') και να κρατάει το προβάδισμα (11-13) μετά την πρώτη είσοδο του Γιόγκι Φέρελ στο παρκέ. Μάλιστα ο Αμερικανός έδωσε δύο γρήγορες ασίστ «ξεκλειδώνοντας» την άμυνα της Μακάμπι με αποτέλεσμα οι «πράσινοι» να προηγηθούν με 11-13 και να έχουν το μομέντουμ. Όλα αυτά μέχρι την είσοδο του Νάναλι.

Ο Αμερικανός γκαρντ έμελλε να κάνει άνω-κάτω την άμυνα του Παναθηναϊκού και να εκμεταλλευτεί ένα «κενό» διάστημα του «τριφυλλιού» στην επίθεση. Αποτέλεσμα; Η Μακάμπι να πραγματοποιήσει σερί 10-0 και να βρεθεί στο +8 (21-13 στο 11') έχοντας πάρει ολοκληρωτικά τα ηνία του αγώνα. Η ελληνική ομάδα μείωσε σε 21-16 αλλά στη συνέχεια η Μακάμπι μπόρεσε να φτάσει τον δείκτη του σκορ και στο +12 (33-21) λίγο πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (33-23). Οι «πράσινοι» έχασαν πολλές ευκαιρίες να μειώσουν τη διαφορά ωστόσο ήταν πολύ άστοχοι στα σουτ εντός παιδιάς.

Την ώρα που η Μακάμπι είχε 57% στα δίποντα με 12/21, ο Παναθηναϊκός μετρούσε μόλις 7/22 (31,8%) και 25% στα τρίποντα με 3/12. Βέβαια και η Μακάμπι ήταν άστοχη στο πρώτο μισό του αγώνα έχοντας 1/10 τρίποντα, με το «τριφύλλι» να σουτάρει τις πρώτες του βολές 6'' πριν από το τέλος του ημιχρόνου (0/2 ο Νέντοβιτς). Ο Παπαπέτρου ήταν εκείνος που είχε ξεχωρίσει και προσπαθούσε να κρατήσει την ομάδα του (9π., 3/4δίπ., 1/2τρ., 4ριμπ.) ενώ στον αντίποδα ο Τζέιμς Νάναλι έκανε... ό,τι ήθελε (16π., 4/5δίπ., 1/4τρ., 5/5β., 5ριμπ., 2ασ.)

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η διαφορά έφτασε και στο +15 για την Μακάμπι (40-25) δυσκολεύοντας ακόμα περισσότερο το έργο των «πρασίνων» να επιστρέψουν στο παιχνίδι και να φανούν ανταγωνιστικοί. Το... αντίθετο. Οι κακές επιθέσεις διαδέχονταν η μία την άλλη και κάπως έτσι η «ομάδα του λαού» βρέθηκε και στο +19 (53-34) λίγο πριν από τη λήξη της 3ης περιόδου (55-40). Είναι χαρακτηριστικό ότι στην 3η περίοδο ο Παναθηναϊκός ευστόχησε σε μόλις ένα δίποντο έχοντας 1/3 (σ.σ. δηλαδή οι παίκτες του Πρίφτη πήραν τρία μόλις σουτ μέσα από την περίμετρο) ενώ είχε 5/12 τρίποντα.

Λογικό και επόμενο να μην αλλάξει η εικόνα του αγώνα. Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου ο Παναθηναϊκός μείωσε στους 13 πόντους (55-42 στο 31') ωστόσο δεν υπήρχε συνέχεια. Αντίθετα η Μακάμπι προηγήθηκε και με 20 πόντους (64-44 στο 34') και από εκείνο το σημείο και μετά προσπάθησε ο Παναθηναϊκός να κάνει την ανατροπή.

Πρώτα με τον Νέντοβιτς και στη συνέχεια με τον Μέικον, οι «πράσινοι» έριξαν την διαφορά στους επτά πόντους (66-59 στο 36') και έδειχναν να... επιστρέφουν στο ματς. Όμως οι Ουίλιαμς και Ουίλμπεκιν επανέφεραν την Μακάμπι σε θέση ισχύος (71-60). Ακόμα και τότε οι «πράσινοι» δεν τα παράτησαν, μείωσαν σε 75-73 χάρη στα μεγάλα σουτ των Μέικον και Παπαπέτρου, αλλά... δεν πρόλαβαν να ολοκληρώσουν την μεγάλη ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 19-13, 33-23, 55-40, 77-73