Τρίποντη «εκτέλεση» και στη Ρόδο!

3112632 1

Ο Ιωάννης Παπαπέτρου επέστρεψε... δριμύτερος μετά τον τραυματισμό του και ο Παναθηναϊκός δεν είχε πρόβλημα να επικρατήσει του Κολοσσού με 95-82 στη Ρόδο έχοντας 16/24 τρίποντα.

Πριν από μία εβδομάδα, ο Παναθηναϊκός ευστοχούσε σε 20 τρίποντα απέναντι στον Άρη. Στο παιχνίδι με τον Κολοσσό είχε άλλα 16 εύστοχα σουτ έξω από τα 6.75 μέτρα.

Ειδικά στο δεύτερο δεκάλεπτο όπου το ένα σουτ διαδέχονταν το άλλο! Σερί 17-0 και κάπως έτσι οι «πράσινοι» έφτασαν χωρίς προβλήματα στην τελική επικράτηση έχοντας σε εξαιρετική κατάσταση τον Ιωάννη Παπαπέτρου, ο οποίος μετά το διάστρεμμα που τον ταλαιπώρησε είχε 20 πόντους με 2/3 δίποντα, 4/6 τρίποντα και 4/5 βολές! Ο Παναθηναϊκός είχε εξαιρετική δημιουργία με 26 ασίστ και τον Σέλβιν Μακ να μετράει 9 πόντους και 10 τελικές πάσες.

Εξαιρετική παρουσία και από τους Σαντ-Ρος (14π.), Ουάιτ (12π.) και Παπαγιάννη (12π., ριμπ.) οι οποίοι συμπλήρωσαν ιδανικά τον αρχηγό των «πρασίνων».

Ιδιαίτερα ανταγωνιστικός παρουσιάστηκε ο Κολοσσός Ρόδου στο ξεκίνημα του ματς. Για την ακρίβεια είχε γίνει... στενός κορσές στον Παναθηναϊκό και όχι μόνο δεν τον άφηνε να πάρει διαφορά στο σκορ με εξαίρεση το 10-15 του 6' αλλά έφτασε στο σημείο να προηγηθεί και με 22-18 λίγο πριν από το τέλος της περιόδου (22-20). Ο Κερέμ Καντέρ ήταν ο κύριος εκφραστής των επιθέσεων του Κολοσσού σ' εκείνο το διάστημα, αλλά όπως αποδείχθηκε εκ των υστέρων δεν υπήρξε συνέχεια. Ο Παναθηναϊκός όχι μόνο πήρε την κατάσταση στα χέρια του, αλλά έμελλε να ρίξει... πρόωρα τους τίτλους τέλους του ματς.

Η τελευταία φορά που οι Ροδίτες βρέθηκαν μέσα στο ματς ήταν στο 11' ύστερα από 2/2 βολές του Ζάρα για το 24-23. Έκτοτε η ομάδα του Όντεντ Κάτας πάτησε το πόδι στο γκάζι, ευστοχούσε το ένα τρίποντο μετά το άλλο και με σερί 17-0 (!) προηγήθηκε με 24-40! Αυτό ήταν! Μάλιστα η διαφορά έφτασε και στους 20 πόντους (28-48) με το επιμέρους σκορ από εκείνο το σημείο και μετά να έφτανε στο 25-4!

Είναι χαρακτηριστικό ότι στο πρώτο ημίχρονο (36-54) ο Παναθηναϊκός είχε 10/13 τρίποντα (!) δείγμα του επιθετικού τους οίστρου, όπως επίσης 8/14 δίποντα και +7 ριμπάουντ σε σχέση με τον Κολοσσό. Οι γηπεδούχοι ωστόσο κατάφεραν να ισορροπήσουν το ματς, είτε με τον Καντέρ (16π., 4ριμπ., έως το 30') είτε με τα μακρινά σουτ του Άντριτς. Στην 3η περίοδο ο Κολοσσός είχε 22-17 επιμέρους σκορ. Από πλευράς «τριφυλλιού» ο Παπαπέτρου έδειξε να έχει αφήσει πίσω το διάστρεμμα που τον ταλαιπώρησε, ενώ -και σε συνδυασμό με την καλύτερη και πιο δυνατή άμυνα του Κολοσσού- άφησε το πόδι από το γκάζι και η διαφορά δεν πήρε μεγαλύτερες διαστάσεις. Μάλιστα οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν και στους 7 πόντους (79-86) στο 35'.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 36-54, 58-71, 82-95