Άλλη... Εφές με Λάρκιν!

3012920 1

Αν και το πάλεψε αρκετά, ο Ολυμπιακός υποκλίθηκε στην ποιότητα της Αναντολού Εφές και ηττήθηκε 84-79, στο ΣΕΦ.

Για άλλη μία φορά, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν πολλά σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή τους, με τους Τούρκους να είχαν σε μεγάλη μέρα τον Μίτσιτς και τον Μπομπουά, ενώ κομβικός ήταν και ο Λάρκιν, ο οποίος στο ντεμπούτο του στη φετινή σεζόν έβαλε κρίσιμα σουτ, που έγειραν την πλάστιγγα.

Οι Πειραιώτες, οι οποίοι έπεσαν στο 3-3, είχαν για πρώτο σκόρερ τον Μάρτιν με 11π., αλλά ο Αμερικανός άργησε λίγο να «μπει» στο ματς. Από 10π. ο καθένας είχαν Σλούκας και ΜακΚίσικ, με τον Έλληνα γκαρντ να μοιράζει και 7 ασίστ.

Από τους Τούρκους, που πήγαν στο 2-3, κορυφαίος ήταν ο Μίτσιτς με 20 πόντους, με τους Μπομπουά και Λάρκιν να είχαν από 15π. ο καθένας.

Το ματς
Με τους Έλις, Βεζένκοβ, Παπανικολάου, ΜακΚίσικ και Σλούκα ξεκίνησε την αναμέτρηση ο Ολυμπιακός. Επιθετικά μπήκαν και οι δύο ομάδες στο παιχνίδι, το οποίο ήταν ισορροπημένο στα πρώτα τρία λεπτά (10-10). Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» δεν είχαν καλές επιλογές, με τους Σίμον και Μίτσιτς να στέλνουν την Εφές στο +5 (12-17), στο 5’. Οι Πειραιώτες κρατούνταν με τις ελεύθερες βολές στο ματς, αλλά στην περιφερειακή άμυνα ήταν κάκιστοι, με τους Τούρκους να «πυροβολούσαν» συνεχώς για το +6 (21-27), στο 8’. Στον εναπομείναντα χρόνο, μπήκαν στο παρκέ οι Σπανούλης, Πρίντεζης και Τζένκινς με την ομάδα του Μπαρτζώκα να παίρνει τον έλεγχο και να μειώνει στο -3 (26-29), στο τέλος της πρώτης περιόδου.Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε σε… άλλο γήπεδο, κάνοντας τρία σερί λάθη σε ισάριθμες επιθέσεις, με τον Πλάις από την άλλη να έπαιζε μόνος του στη ρακέτα και να στέλνει την Εφές στο +9 (26-35). Ωστόσο, υπήρχαν και… χειρότερα για την ομάδα του Μπαρτζώκα, καθώς η Εφές πήρε ξανά «φωτιά» έξω από τα 6,75μ. και με μπροστάρη τον Λάρκιν πήγε στο +13 (28-41), στο 13’. Εκεί, ήρθε η αντίδραση από τους «ερυθρόλευκους» με τον Ζαν-Σαρλ, ο οποίος ήρθε από τον πάγκο και έτρωγε «σίδερα» στην άμυνα, μοιράζοντας συνεχώς τάπες, με τους συμπαίκτες του να βρίσκουν ανοικτό γήπεδο και να μειώνουν στο -6 (35-41), στο 15’. Στα επόμενα τέσσερα λεπτά, οι Πειραιώτες συνέχισαν καλά στην άμυνα, όχι όμως στην επίθεση, που ήταν τραγικά άστοχοι και κακοί, με τους Τούρκους να πηγαίνουν στο +9 (35-44), στο 19’. Στο τελευταίο λεπτό, ένα τρίποντο του Χάρισον και μία καλή άμυνα του Ολυμπιακού διαμόρφωσαν το 38-44 του πρώτου ημιχρόνου.

Πολύ συγκεντρωμένος στην άμυνα μπήκε ο Ολυμπιακός στο δεύτερο μέρος και με μπροστάρηδες του Βεζένκοβ και ΜακΚίσικ έκανε ένα 9-0 για το προσπέρασμά του (47-44), στο 23’. Στη συνέχεια, αντέδρασαν οι Σίνγκλετον και Μίτσιτς για το προβάδισμα της Εφές (47-50), με τον Σλούκα να απαντά για την ισοπαλία (50-50), στο 25’. Όμως, οι «ερυθρόλευκοι» άρχισαν τα εύκολα λάθη, με τον Μπομπουά να βρίσκει ανοικτό γήπεδο και να στέλνει τους φιλοξενούμενους αρχικά στο +8 (50-58) και τον Μίτσιτς στο +9 (52-61), στο 28’. Η είσοδος των Σπανούλη, Πρίντεζη και Μάρτιν ισορρόπησε την κατάσταση για τους Πειραιώτες, οι οποίοι μείωσαν στο -6 (57-63), στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Το κακό για τον Ολυμπιακό στην τέταρτη περίοδο ήταν η «αφύπνιση» του Λάρκιν, ο οποίος μπήκε φουριόζος και έστειλε την Εφές στο +12 (63-75), στο 34’. Εκεί, ξεκίνησε μία αντίδραση από τους «ερυθρόλευκους», όπου μέσα από την καλή άμυνα και τους Μάρτιν, Σλούκα και Σπανούλη, η διαφορά μειώθηκε αρχικά στο -4 (73-77) και στη συνέχεια στο -3 (75-78), στο 1:11’’ πριν τη λήξη. Ακολούθησαν καλάθια από Λάρκιν και Σλούκα για το 77-80, με τις δύο βολές του Μίτσιτς να κάνουν το 77-82, στα 14’’ πριν τη λήξη. Στην επόμενη επίθεση αστόχησε σε τρίποντο ο Σπανούλης, με τον Άντερσον να κερδίζει φάουλ και από τη γραμμή να κάνει το 77-84, στα 5,3’’. Το τελικό 79-84 διαμόρφωσε ο ΜακΚίσικ.

Τα δεκάλεπτα: 26-29, 38-44, 57-63, 79-84