Με τέτοιον Κρουμπαλί στην Basket League... πάλι

12825158 1032815120113667 765104993 n

Έχοντας σε εξαιρετική ημέρα τον Ουσμάν Κρουμπαλί το Λαύριο νίκησε εντός έδρας με 79-67 τον Αρκαδικό κι έκανε ένα ακόμα σημαντικό βήμα για την παραμονή του στη Basket League.

Οι γηπεδούχοι τα βρήκαν... σκούρα κυρίως στο πρώτο δεκάλεπτο όταν ο φωτεινός πίνακας έγραφε 21-21, αλλά στη συνέχεια έκαναν... ξέσπασμα διαρκείας για να κλείσει το ημίχρονο με 40-31.

Μάλιστα συνέχισαν να ξεφεύγουν και στην τρίτη περίοδο την οποία και τελείωσαν έχοντας σαφές προβάδισμα 16 πόντων (56-40).

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν την προσπάθειά τους για να επιστρέψουν, αλλά δεν υπήρχε τέτοια περίπτωση καθώς η ομάδα του Σερέλη δεν έκανε λάθη κι έφτασε στην τελική επικράτηση με 79-67.

«Διαστημική» εμφάνιση από τον Ουσμάν Κρουμπαλί ο οποίος ολοκλήρωσε τον αγώνα με 27 πόντους και 14 ριμπάουντ. Μάλιστα είναι χαρακτηριστικό ότι αστόχησε μόνο σε πέντε βολές (8/13), ενώ σε όλες τις υπόλοιπες προσπάθειές του βρήκε στόχο!

Στον αντίποδα ο Φινλανδός Νοούτινεν προσπάθησε με 15 πόντους, αλλά έμοιαζε απελπιστικά μόνος. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Βασίλης Καββαδάς σημείωσε οκτώ πόντους, αλλά είχε συνολικά 2/11 βολές!

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 40-31, 56-40, 79-67

Λαύριο (Σερέλης): Γιανγκ 3, Κρουμπαλί 27(1), Κέσελ 8, Σακελλαρίου 3, Νίξον 15(1), Περράκης 5(1), Γιαννακόπουλος, Κακλαμανάκης, Μπάρλος 2, Μπιρούτα 3, Μπολντς 13(1).

Αρκαδικός (Καστρίτης): Κ. Τζόουνς 5(1), Καββαδάς 8, Βαν Όστρουμ 11, Κοψαύτης, Στεφανίδης, Τ. Τζόουνς 1, Νοουτίνεν 15 (3), Καλλινικίδης 4, Τζουγκαράκης, Λι 11(2), Λίτζιον 12(3).