Σώθηκε και την έριξε

Ο Κολοσσός ξεκαθάρισε πολλά πράγματα στην ουρά της Α1 με το νικηφόρο πέρασμά του με 70-66 μέσα από την Καβάλα. Εριξε στα σίγουρα την αντίπαλό του στην Α2 και ουσιαστικά σώθηκε ο ίδιος, αφού υπερτερεί πλέον και στις ισοβαθμίες που ενδέχεται να εμπλακεί στο φινάλε. Η Καβάλα παρότι έπαιζε για τις τελευταίες, έστω μαθηματικές, ελπίδες για να συνεχίζει να ελπίζει ήταν πολύ κατώτερη των περιστάσεων. Ο Κολοσσός ήταν η καλύτερη και πιο προσανατολισμένη ομάδα στο γήπεδο, κυριάρχησε ολοκληρωτικά στο πρώτο ημίχρονο, αλλά και στο δεύτερο που οι γηπεδούχοι έκαναν μια προσπάθεια αντεπίθεσης, οι Ροδίτες ποτέ δεν ένιωσαν να απειλούνται οριστικά. Ο Κολοσσός προηγήθκε με 20-15 στο δεκάλεπτο και με μια εντυπωσιακή δεύτερη περίοδο έκλεισε το ημίχρονο με 44-28 και έχοντας δώσει ουσιαστικά πρόωρο τέλος στο παιχνίδι. Η Καβάλα πάλεψε στο τρίτο δεκάλεπτο και με του Κόλεμαν και Ατσάρα κατάφερε να μειώσει σε 54-50 στο 28', αλλά κάπου εκεί έμεινε... βενζίνη. Ο Κολοσσός πήγε με 58-52 στο δεκάλεπτο και στο τελευταίο έλεγξε με άνεση το παιχνίδι φτάνοντας στη νίκη - σωτηρία με 70-66.

ΚΑΒΑΛΑ: Πάνος, Αρμπετ 9, Στυλιανού 1, Στεφανίδης 16(2), Μιλόσεβιτς 3(1), Δεμερτζής, Μίτροβιτς 6(2), Ταϊρού 8, Κρστέφσκι 4, Κόλεμαν 8, Ατσάρα 11(1)

ΚΟΛΟΣΣΟΣ: Γεωργαλής 1, Κουμπούρας 2, Χάτεν 10, Καλαϊτζής 6(2), Καλαμπόκης 9, Κουκουλάς 4, Νατζφέι 8, Λάνγκφορντ 8(1), Κάπελαν 4, Οσμπι 18