Πρώτη νίκη για τους Ροδίτες

1 kol prom

Έχοντας σε πολύ καλή μέρα τον Ρέλεφορντ ο Κολοσσός νίκησε 76-59 τον Προμηθέα Πατρών κι έκανε σεφτέ στη Basket League.

Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο, αλλά από το τρίτο δεκάλεπτο και μετά πάτησε το… γκάζι και εξαφανίστηκε.

Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι επικράτησαν με επιμέρους σκορ 22-11 και «καθάρισαν» την υπόθεση νίκη, ενώ στα τελευταία λεπτά αύξησαν ακόμα περισσότερο το προβάδισμά τους απέναντι σ’ έναν κακό Προμηθέα.

Ο Ρέλεφορντ ηγήθηκε στο σκοράρισμα για τους νικητές με είκοσι πόντους, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισαν Φαγέ και Τσάμης με έντεκα ο καθένας.

Δεκάλεπτα: 21-16, 39-38, 61-49, 76-59

Κολοσσός (Άρης Λυκογιάννης): Ρέντικ 7, Ρέλεφορντ 20 (3), Άχονεν 10 (2), Βασιλόπουλος 4, Χολ 12, Παπαδόπουλος, Λιάπης, Τσούκου 9 (1), Γεωργαλλής 6 (2), Αγγελάκος, Παπαδάκης, Γουάτσον 8.

Προμηθέας Πατρών (Νίκος Βετούλας): Άντερσον, Γκίκας 7 (2), Φαγέ 11, Σαρικόπουλος 10, Μουρ 9 (1), Κλαρκ 9 (1), Γιαννικόπουλος, Πέττας, Γερομίχαλος, Γκράβας, Τσάμης 11 (1), Τζόνσον 2.