Επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα το Ρέθυμνο

rethymno kolosos

Μία νίκη που είχε μεγάλη ανάγκη κατάφερε να πετύχει το Ρέθυμνο, στο κλειστό "Μελίνα Μερκούρη", εναντίον του Κολοσσού.

Αρκετά ισορροπημένο το πρώτο δεκάλεπτο, με το κολοσσό βέβαια να παίρνει σε πολλά σημεία ένα μικρό προβάδισμα στο σκορ. Το Ρέθυμνο όμως δεν άφησε το ματς να ξεφύγει, ακολουθώντας το σκορ και μάλιστα στα 20 δευτερόλεπτα με 1/2 βολές του Στόουν κατάφερε να περάσει μπροστά και να κλείσει το δεκάλεπτο με 24-21.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, μέχρι το 7:30, Γιαννόπουλος και Μαντεν έδωσαν αέρα 8 πόντων (31-23) στο Ρέθυμνο. Όμως από τη πλευρά της η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη, έδειξε χαρακτήρα και απάντησε γρήγορα με ένα δικό της σερί (9-0) , διαμορφώνοντας το 31-32 στο 5ο λεπτό. Το ημίχρονο έληξε 43-39 υπέρ των Κρητικών.

Μετά την ανάπαυλα ο Κολοσσός με ένα 7-0 έφερε το ματς τούμπα (43-46). Έπειτα ο αγώνας εξελίχθηκε σε ντέρμπι με συνεχόμενες εναλλαγές στο προβάδισμα του σκορ, με το δεκάλεπτο να τελειώνει με 66-65, υπέρ του Ρεθυμνου.

Στη συνέχεια, στη τέταρτη και τελευταία περίοδο η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου ξέφυγε και έκανε το 88-78 δύο λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης. Από εκεί και πέρα ο κολοσσός έκανε μια τελευταία προσπάθεια να γυρίσει το ματς, έφτασε στο -6 (93-87) 18 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος όμως το Ρέθυμνο δεν είχε καμιά διάθεση να χάσει και κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμά του. Τελικό σκορ 95-87.

ΡΕΘΥΜΝΟ (Θ. Σκουρτόπουλος): Ντελινινκάιτις 15 (2), Σχίζας 5, Μάντεν 21 (2), Σάφτενααρ 9 (1), Στόουν 21, Γιαννόπουλος 11 (3), Κάρτερ 13.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Α. Λυκογιάννης): Άχονεν 12 (3), Σαλούστρος 9 (2), ΜακΓκι 9, Λιούις 9 (2), Λαρεντζάκης 12 (2), Μανωλόπουλος 14 (2), Ντέιβις 7, Ρέλεφορντ 15 (2).

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 43-39, 66-65, 95-87.