Τρίποντη εκτέλεση από Μακ Γκραθ

Η πέμπτη συνεχόμενη νίκη του ΠΑΟΚ έφερε την υπογραφή του Ντόνι ΜακΓκραθ. Ο Αμερικανός με το ιρλανδικό διαβατήριο έκανε εκπληκτικά πράγματα στο παιχνίδι-θρίλερ ανάμεσα στον Δικέφαλο και το Ρέθυμνο στο «PAOK Sports Arena» που κρίθηκε στην παράταση με νικητές τους γηπεδούχους με σκορ 91-85 (76-76 κ.α.). Ο ΜακΓκραθ πέτυχε δυο τρίποντα στο τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα, το δεύτερο εκ των οποίων έστειλε το παιχνίδι στην παράταση, στα 8'' πριν το τέλος. Στο έξτρα πεντάλεπτο σημείωσε τους εννέα τελευταίους πόντους του ΠΑΟΚ με το τελευταίο τρίποντο να γράφει το 89-85, 6'' πριν τη λήξη και να κρίνει τον αγώνα. Ο Στέργιος Κουφός επέλεξε να μην κάνουν οι παίκτες του φάουλ στην τελευταία φάση της κανονικής διάρκειας, με το σκορ στο 76-73 υπέρ του Ρεθύμνου και τελικά το πλήρωσε καθώς ο ΜακΓκραθ «τιμώρησε» την ομάδα του.

Το παιχνίδι πάντως είχε συναρπαστική εξέλιξη και συγκαταλέγεται χωρίς αμφιβολία στα καλύτερα μέχρι τώρα του πρωταθλήματος.

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος σε ολόκληρη τη διάρκεια του με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και ήταν πολύ λίγες οι φορές που μια εκ των δυο πήρε διαφορά μεγαλύτερη των πέντε πόντων. Το Ρέθυμνο ξεκίνησε καλύτερα (5-11) αλλά ο Δικέφαλος ισοφάρισε γρήγορα, κλείνοντας το δεκάλεπτο μπροστά με 16-15. Χάρη στην ευστοχία τους από την περιφέρεια οι Κρητικοί προηγήθηκαν με 27-22 αλλά ο ΠΑΟΚ πίεσε και το ημίχρονο τον βρήκε μπροστά με 38-33 μετά από επιμέρους σκορ 14-3.

Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου πήρε τη μεγαλύτερη διαφορά της στις αρχές του δευτέρου μέρους με 43-36 αλλά το Ρέθυμνο απάντησε άμεσα (43-43). Ο Δικέφαλος όμως πήρε και πάλι προβάδισμα πέντε πόντων (56-51) στο 30'. Οι γηπεδούχοι έχασαν τον Χαραλαμπίδη με φάουλ (δεν έγινε ποτέ) και τεχνική ποινή για διαμαρτυρία στα μέσα της τελευταίας περιόδου, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε το Ρέθυμνο, περνώντας μπροστά με 70-68. Οι παίκτες του Στέργιου Κουφού προηγήθηκαν με 73-76 στα 27.6'' πριν από τη λήξη. Ο Χαριτόπουλος έκανε βεβιασμένο τρίποντο στα 16'' αλλά η μπάλα βγήκε υπέρ του ΠΑΟΚ και στα 8.8'' ο ΜακΓκραθ «βομβάρδισε» για το 76-76. Ο Ντούβνιακ αστόχησε και το παιχνίδι πήγε στην παράταση.

Εκεί ο ΜακΓκραθ πήρε από το χέρι τον ΠΑΟΚ και με εννέα συνεχόμενους πόντους τον οδήγησε στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 38-33, 56-51, 76-76 (κ.α.), 91-85 παρ.

Π.Α.Ο.Κ. (Μαρκόπουλος): Χάτσερ 9 (1), Κασελάκης, Χαραλαμπίδης 11 (1), ΜακΓκραθ 23 (5/7δίπ., 3/5τρίπ., 4/6β., 5ασ.), Τσαϊρέλης 6, Δέδας 6, Μαργαρίτης 15 (1 τρ., 10ρ.), Παπαδόπουλος 14 (9ρ., 4ασ., 4λ.), Χαριτόπουλος 7 (1 τρ., 6ρ.)
ΡΕΘΥΜΝΟ  (Κουφός): Χορν 16 (2), Καλλινικίδης, Κόλιμον 6 (1), Αγγελόπουλος 8, Τσόχλας 18 (3), Ντούβνιακ 8 (1), Κόμματος 12 (3 τρ, 6ρ.), Κάρτερ, Λάτοβιτς 3 (1), Πέτγουεϊ 14 (4), Σιζόπουλος.