«Σκαρφάλωσαν» κι άλλο τα Τρίκαλα

trikala koroivos

Τα Τρίκαλα πήραν τη νίκη απέναντι στον Κόροιβο, με 85-74 για την 14τη αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ και ανέβασαν το φετινό τους ρεκόρ σε 6-8. Στην ίδια μοίρα και ο Κόροιβος, ο οποίος έχασε την ευκαιρία να ξεφύγει από Απόλλων και Κηφισιά.

Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, οι δυο ομάδες βάδιζαν μαζί στο σκορ, με τους γηπεδούχους, να έχουν μια μικρή υπεροχή και να παίρνουν κεφάλι στο σκορ λίγο πριν το ημίχρονο (33-32). Στο δεύτερο μέρος, τα Τρίκαλα ανέβασαν στροφές και αύξησαν τη διαφορά στο +11 (58-47) με τη λήξη του τρίτου δεκάλεπτου. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Κόροιβος προσπάθησε να επιστρέψει, χωρίς αποτέλεσμα, με τα Τρίκαλα να επικρατούν εν τέλει με 85-74.

Για τους νικητές, κορυφαίοι ήταν οι Κόντζερ, Μπράουν, Ρόμπινσον, Καντούγκαν που σημείωσαν 23, 15, 11 και 10 πόντους αντίστοιχα. Για τους ηττημένους κορυφαίος ήταν ο Ντέιβις με 30 πόντους, ενώ ακολούθησε ο Χαριτόπουλος με 20.

Δεκάλεπτα: 17-18, 33-32, 58-47, 85-74.

ΤΡΙΚΑΛΑ (Φλεβαράκης):  Κόντζερ 23, Μπράουν 15, Ρόμπινσον 11, Καντούγκαν 10 (2/4 τρίπ.), Τίγκ 9, Βίχαλμσον 7, Τσιάρας 6, Καλλές 2.

ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Μαρκόπουλος): Ντέιβις 30 (4/10 τρίπ.), Χαριτόπουλος 20 (2/4 τρίπ.), Νάνα 12, Κάουνσιλ 5, Τρότερ 4, Σλαφτσάκης 2, Βασιλόπουλος 1.

ΑΠΟΔΟΣΗ: ΠΑΝΟΣ ΗΛΙΟΠΟΥΛΟΣ