Έπαιξε όσο χρειαζόταν στην Κρήτη ο Ολυμπιακός

1381897

Δίχως να συναντήσει ιδιαίτερη αντίσταση και παρουσιάζοντας σοβαρή εικόνα στο παρκέ, ο Ολυμπιακός νίκησε 85-70 το Ρέθυμνο στην Κρήτη κι έκλεισε τον πρώτο γύρο με δώδεκα νίκες.

Οι Πειραιώτες πήραν το προβάδισμα από το ξεκίνημα του αγώνα και δεν το άφησαν μέχρι και το τέλος του παραμένοντας στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, ενώ το Ρέθυμνο πλέον μετράει εννιά ήττες σε 13 αγώνες.

Οι γηπεδούχοι έβαλαν δύσκολα στους «ερυθρόλευκους» μόνο στην τρίτη περίοδο όταν και πλησίασαν στους έξι πόντους (54-60). Σ' εκείνο το σημείο όμως δύο διαδοχικά τρίποντα από τον Βαγγέλη Μάντζαρη και τον Ντάνιελ Χάκετ έβαλαν τέλος στις οποίες ελπίδες του συγκροτήματος του Θανάση Σκουρτόπουλου για την έκπληξη.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Γιάννης Σφαιρόπουλος έδωσε αρκετό χρόνο συμμετοχής τόσο στον Τζόνσον-Όντομ όσο και στον Σον Τζέιμς, ενώ πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Ντι Τζέι Στρόμπερι ο οποίος σημείωσε 13 πόντους, τους περισσότερους στο πρώτο ημίχρονο.

Στον αντίποδα ο Ράιαν Χάροου με 15 πόντους προσπάθησε αλλά δεν ήταν αρκετό.

Δεκάλεπτα: 19-26, 33-50, 54-66, 70-85

Ρέθυμνο (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Κλουφ 3, Σχίζας 8 (1), Γιαννόπουλος 7 (1), Στόουν 7 (1), Κάρτερ 14, Μάντεν 8, Σάφτενααρ 4, Τσακαλέρης 2, Χάροου 15 (1), Παναρετάκης 2, Δουλγεράκης, Θεοδωρίδης

Ολυμπιακός (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 2, Στρόμπερι 13 (2), Μιλουτίνοφ, Πρίντεζης 12 (1), Μάντζαρης 6 (2), Όντομ 7 (1), Τζέιμς 7, Χάντερ 10, Παπαπέτρου 8 (1), Αγραβάνης 4, Χάκετ 11 (3), Αθηναίου 5 (1)