Τεράστια νίκη για το Λαύριο

1380781

Το Λαύριο και ο Κόροιβος Αμαλιάδας έρχονταν από ήττες,  έτσι θέλανε το θετικό αποτέλεσμα, ώστε να ξεφύγουν από τη ζώνη του υποβιβασμού. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν την σπουδαία νίκη,  και να κάνουν σημαντικό βήμα παραμονής.

Το παιχνίδι μέχρι το ημίχρονο ήταν ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι, κλείνοντας το ημίχρονο στα ίσα (38-38). Στην τρίτη περίοδο το Λαύριο πάτησε γκάζι, με όπλο την άμυνα και μπροστάρη τον Μπόλντς ανέβασε την διαφορά και στο +8 στα τέλη της τρίτης περιόδου. Στο τέταρτο μέρος, η διαφορά έφτασε μέχρι και στο +16 για το Λαύριο με τον Κόροιβο απλά να μειώνει στο τελικό 81-72

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μπολντς 24 πόντους και 5 ριμπάουντ αλλά και ο  Χάμιλτον με 14 πόντους και 7 ριμπάουντ . Στην αντίπερα όχθη οι Κάουνσιλ και Ντέιβις να έχουν 14 πόντους και 13 ο καθένας.

Δεκάλεπτα: 20-17, 38-38, 56-48, 81-72

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Γιανγκ 11 (8 ασ.), Σακελλαρίου 11 (3), Κακλαμανάκης, Χάμιλτον 14 (1), Μπολντς 24 (2), Κέσελ 3 (1), Κρουμπαλί 6, Περράκης 6, Γιαννακόπουλος 6 (7 ασ.), Καπώνης, Μπάρλος, Μπέμπης.

ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Μαρκόπουλος): Ντέιβις 13 (3/10 τρίπ.), Νάνα 12, Χαριτόπουλος 6, Σλαφτσάκης, Κάουνσιλ 14 (1 τρίπ., 6 ασ.), Πουλιανίτης, Χριστοδούλου 9 (1), Τρότερ 11 (2), Γεωργάκης 2, Βασιλόπουλος 5 (11 ριμπ.).