Πήραν το ντέρμπι παραμονής τα Τρίκαλα

trikala laurio

Παρότι την μεγάλη απώλεια, του δεύτερου σκόρερ της πρώτου σε ριμπάουντ Ομπι Σοκό, στο τέλος της πρώτης περιόδου, τα Τρίκαλα κατάφεραν να κάμψουν -τελικά- την αντίσταση του Λαυρίου έστω και δύσκολα.

To τελικό 81-77 δείχνει πόσο το ήθελαν το παιχνίδι οι δύο ομάδες. Το φτωχό 39-36 του πρώτου ημιχρόνου, άλλαξε με το εντυπωσιακό ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο των γηπεδούχων. Μετά τα πρώτα 4 λεπτά οι παίχτες των Τρικάλων ανέβασαν στροφές και έκλεισαν με +13 το τρίτο δεκάλεπτο.

Το Λαύριο δεν παράτησε το παιχνίδι, μείωσε τη διαφορά και το τελευταίο λεπτό οι δύο ομάδες εκτελούσαν εκατέρωθεν βολές, αλλά τα Τρίκαλα να παίρνουν την μεγάλη νίκη τελικά. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Ρόμπινσον με 18 πόντους (6/13 σουτ) και 5 τελικές πάσες. Από την άλλη μεριά ο Μπολντς με 24 πόντους (7/17 σουτ) και 3 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα : 27-22, 39-36, 66-53, 81-77

ΤΡΙΚΑΛΑ (Φλεβαράκης): Κάντουγκαν 8 (1), Ντάουελ 12 (2), Τσιάρας 10 (1), Κόνγκερ 12 (2), Τιγκ 6, Σόκο 4, Τσιλούλης, Καραθανάσης 6 (1), Καλλές 3, Ρόμπινσον 18 (2), Καλογιαννίδης, Βαρυτιμιάδης 2.

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Γιανγκ 5, Γιαννακόπουλος 6 (1), Κακλαμανάκης, Μπάρλος 11, Μπολντς 24 (2), Κρούμπαλι 16, Σακελλαρίου 9 (2), Περράκης, Χάμιλτον 2, Καπώνης 4.