Άρης παντός καιρού

1376278

Χωρίς να παίξει ιδιαίτερα καλό μπάσκετ, αλλά έχοντας τον Θοδωρή Ζάρα σε εκπληκτική ημέρα, ο Άρης νίκησε 72-60 το Ρέθυμνο κι έφτασε τις εννιά νίκες στη φετινή Basket League

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι για ένα ημίχρονο με τους Κρητικούς να εμφανίζονται πολύ διαβασμένοι και να εμφανίζονται πλήρως ανταγωνιστικοί.

Ωστόσο στην τρίτη περίοδο η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη ανέβασε ρυθμούς και πέρα από την εξαιρετική αμυντική της παρουσία βρήκε κι αρκετές επιθετικές λύσεις με κύριο εκφραστή τον Ζάρα. Κάπως έτσι σε αυτό το χρονικό διάστημα σκόραρε 23 πόντους και ήταν το πιο παραγωγικό της δεκάλεπτο στην αναμέτρηση.

Αξίζει να σημειωθεί ότι αμφότεροι οι αντίπαλοι ήταν απελπιστικά άστοχοι με τους γηπεδούχους να σουτάρουν με ποσοστό 33% (23/69), ενώ οι Κρητικοί ευστόχησαν μόλις σε ένα τρίποντο, σε 15 προσπάθειες, ενώ είχαν και το αποκαρδιωτικό 50% (13/26) από την γραμμή των βολών.

Κάπως έτσι ήταν αδύνατο να φύγουν με το «διπλό» από το «Nick Galis Hall».

Κορυφαίος των νικητών και του αγώνα ο Θοδωρής Ζάρας ο οποίος πραγματοποίησε την καλύτερή του εμφάνιση με τους «κίτρινους» σταματώντας στους 25 πόντους με πέντε τρίποντα, ενώ για τους ηττημένους προσπάθησε ο Χάροου, αλλά οι 16 πόντοι του δεν αποδείχτηκαν αρκετοί.

Δεκάλεπτα: 14-16, 31-31, 54-44, 72-60

Άρης (Δημήτρης Πρίφτης): Πελεκάνος, Ουάιτ 14 (2), Ουότερς 4, Χάγκινς 11, Μακ Νιλ 7, Ξανθόπουλος 1, Τσούπκοβιτς 2, Δίπλαρος, Ζάρας 25 (5), Κοέν 2, Μούρτος 4, Σίμτσακ 2

Ρέθυμνο (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Κλουφ 8, Σχίζας 6, Γιαννόπουλος 4, Στόουν 14 (1), Κάρτερ 3, Μάντεν 5, Σάφτενααρ 4, Τσακαλέρης, Χάροου 16, Παναρετάκης, Δουλγεράκης, Θεοδωρίδης