Κολοσσιαίο «διπλό» στην Καβάλα

kavala kolossos

Γίνεται μια ομάδα να κερδίζει με επτά πόντους διαφορά και μέσα σε πέντε λεπτά να βρεθεί στο -17; Και όμως γίνεται! Αν και η Καβάλα είχε προηγηθεί με 47-40 στα μέσα της δεύτερη περιόδου, δέχθηκε ένα σερί 24-0 από τον Κολοσσό και έφτασε από το ζενίθ στο ναδίρ!

Το τελικό 85-72 για λογαριασμό των φιλοξενούμενων αποτυπώνει τα όσα έγιναν στο δεύτερο μισό του αγώνα και την κυριαρχία που επέβαλαν οι Ροδίτες στα τελευταία 15 λεπτά του αγώνα. Το γεγονός αυτό έβαλε σε μεγάλες περιπέτειες την Καβάλα, αφού μετράει ακόμα τη νίκη της πρεμιέρας  και απομένουν άλλα τρία ματς για την ολοκλήρωση του πρώτου γύρου.

Ουσιαστικά η ομάδα του Στηβ Γιατζόγλου υπέστη «μπλακ άουτ» από την άμυνα ζώνης του Κολοσσού! Ηταν και το κλειδί για να «κολλήσει» η Καβάλα στο σκοράρισμα, ενώ την ίδια ώρα οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη «εκτελούσαν» ασταμάτητα έξω από τα 6.75μ. έχοντας 15/33 τρίποντα.

Τη μεγαλύτερη «ζημιά» από την περιφέρεια την έκαναν οι Ρέλεφορντ (5/8τρίπ.) και Άχονεν (4/7τρίπ.), ενώ σημαντικές βοήθειες πρόσφεραν και οι Λαρεντζάκης, Λιούις. Για την Καβάλα, καλύτερος παίκτης ήταν ο Κοστόβ, ενώ ο Ταπούτος σημείωσε τους 14 από τους 16 πόντους στο πρώτο ημίχρονο.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 39-40, 47-61, 72-85

ΚΑΒΑΛΑ (Γιατζόγλου): Λέιζερ 11, Κεμπ 5, Βαν Ντερ Μαρς 5, Ταπούτος 16(1), Κοστόβ 23(5), Καλαϊτζίδης 2, Γιαννακίδης, Δεμερτζής, Τζόουνς 1, Ρόμπινσον 7(1).

ΚΟΛΟΣΣΟΣ Ρ. (Λυκογιάννης): Λαρεντζάκης 14(2), Μπιλής, Οικονομόπουλος, Μανωλόπουλος, Ντέιβις 8, Γεωργαλής 3(1), Λίντεν, Ρέλεφορντ 23(5), Αχονεν 14(4), Σαλούστρος 2, Μακ Γκι 8, Λιούις 13(3).