Αποτελεσματικό το "λίφτινγκ" στην ΑΕΚ

Η εσωτερική αλλαγή στο τεχνικό τιμ, επηρέασε προς το καλύτερο την ψυχολογία της ΑΕΚ, η οποία με πρώτο προπονητή τον Σωτήρη Μανωλόπουλο και τον (ως τζένεραλ μάνατζερ πλέον) Ντράγκαν Σάκοτα στην εξέδρα, νίκησε άνετα το Ρέθυμνο με 86-70 (49-32). Οι «κιτρινόμαυροι»  που μέχρι τώρα είχαν συνηθίσει τον κόσμο να τους βλέπει να ξεκινούν μουδιασμένα και να βελτιώνονται στο β΄ ημίχρονο, έδειξαν ένα άλλο πρόσωπο.  Από νωρίς πήραν μία διαφορά ασφαλείας και δεν επέτρεψαν σε καμία στιγμή να φανεί απειλητικό το Ρέθυμνο. Παρά την απουσία του Χέρστον, η ΑΕΚ είχε πολλές λύσεις στην επίθεση και ισορροπία στο παιχνίδι της. Οι δύο ψηλοί (Μαυροκεφαλίδης, Μαυροειδής), έκαναν θραύση και ο Κούπερ που τελείωσε τον αγώνα με 11 ασίστ (από τις 24 συνολικά), διακρίθηκε στο κομμάτι της δημιουργίας.
Η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου, φάνηκε ανταγωνιστική μόνο στο β΄ ημίχρονο, αλλά είχε χάσει πολύτιμο έδαφος στα δύο πρώτα δεκάλεπτα, αρκέστηκε μόνο να ακολουθεί από απόσταση τους γηπεδούχους. Με χαμηλά ποσοστά ευστοχίας (0/9 τρίποντα) στο α΄ ημίχρονο, είδε από νωρίς να της ξεφεύγει ο στόχος για ένα «κλειστό» ματς.
Τα δεκάλεπτα: 23-11, 49-32, 69-41, 86-68
ΑΕΚ (Σ. Μανωλόπουλος): Κούπερ 4, Μιλόσεβιτς 10 (2), Μαυροκεφαλίδης 19 (1), Κάρτερ 10 (2), Κατσίβελης 3, Αρμστεντ 5 (1), Παπαντωνίου 5 (1), Σάκοτα 2, Σαρικόπουλος 2, Καλαμπόκης 11 (1), Μαυροειδφής 15.
ΡΕΘΥΜΝΟ (Θ. Σκουρτόπουλος): Κλουφ 25 (2), Σχίζας, Χάροου 17 (1), Στόουν 10 (1), Μάντεν 4, Γιαννόπουλος 3, Τσακαλέρης, Ματαλόν.