Κολοσσός το Λαύριο

Η δεύτερη εκτός έδρας νίκη του Λαυρίου (και η τρίτη συνολικά) του δίνει το δικαίωμα να θεωρεί εφικτό στόχο την παραμονή του και η επιτυχία στη Ρόδο (72-61), είναι καθοριστική για τη συνέχεια.

Απέναντι στον Κολοσσό που μέχρι τώρα είχε εντυπωσιάσει, το Λαύριο δημιούργησε την μεγάλη έκπληξη.
Η εικοσάλεπτη διακοπή λόγω της πτώσης του ρεύματος στο γήπεδο, κυρίευσε με εκνευρισμό τους γηπεδούχους και όταν επανάρχισε ο αγώνας, το σκηνικό ήταν διαφορετικό. Από την μία η εκνευριστική αστοχία του Κολοσσού και από την άλλη η ηρεμία του Λαυρίου, που  όσο περνούσε η  ώρα τόνωνε την αυτοπεποίθησή τους και άρχισε να πιστεύει στη νίκη.
Σε πολύ καλή μέρα ο Βαγγέλης Σακελλαρίου, χάλασε τα σχέδια των γηπεδούχων με την ευστοχία του και έδωσε ένα προβάδισμα έξι πόντων στην ομάδα του (36-30).
Ο Κολοσσός αντέδρασε στο τρίτο δεκάλεπτο και έδειξε να ανεβάζει στροφές. Πέρασε μπροστά με 50-48, αλλά η ομάδα του Χρήστου Σερέλη δεν είχε πει την τελευταία λέξη. Τη σκυτάλη από τον Σακελλαρίου πήρε ο Ουσμάν Κρουμπαλί (18 π. 12 ριμπ.), ο οποίος έκανε την μεγαλύτερη ζημιά στην τελευταία περίοδο  και οδήγησε το Λαύριο σε μία σχετικά εύκολή νίκη.
Τα δεκάλεπτα: 13-12, 30-36, 50-48, 61-72.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Λυκογιάννης): Λαρεντζάκης 13 (1), Λίντεν 5 (1), Ρέλεφορντ 8, ΜακΓκι 10, Λιούις 2, Μπιλλής, Μανωλόπουλος 8 (2), Ντέιβις 13, Γεωργαλλής, Άχονεν 2.
ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Γιανγκ 2, Κρουμπαλί 15 (1), Νίξον 15 (1), Γιαννακόπουλος 7 (2), Μπάρλος 7 (1), Σακελλαρίου 13 (3), Νικολακόπουλος, Περράκης 3 (1), Κακλαμανάκης, Έβανς 10 (2).