Βαθιά ανάσα για το Ρέθυμνο

Το Ρέθυμνο ήταν με την πλάτη στον τοίχο μετά από τις πέντε συνεχόμενες ήττες που είχε γνωρίσει και χρειάστηκε πρώτα να ξεπεράσει την πίεση και το άγχος, για να φτάσει στη δεύτερη νίκη του με αντίπαλο τα Τρίκαλα (83-79). Η Θεσσαλική ομάδα διεκδίκησε με αξιώσεις το «διπλό» και το ντέρμπι καλά κρατούσε μέχρι το τελευταίο λεπτό. Το Ρέθυμνο στο τελευταίο δεκάλεπτο κατάφερε να πάρει μία διαφορά επτά πόντων (69-62 στο 33΄), αλλά τα Τρίκαλα είχαν την ευκαιρία δύο λεπτά πριν από τη λήξη να μειώσουν τη διαφορά στον πόντο. Ο Ντάουελ αστόχησε σε προσπάθεια για τρίποντο και το 75-72 εκείνης της στιγμής, το μετέτρεψε η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου σε 80-70.
Ο Χάρης Γιαννόπουλος ήταν ο παίκτης που κράτησε όρθιο το Ρέθυμνο στα δύσκολα και ο Στόουν έδωσε λύσεις σε κρίσιμα σημεία.
Τα δεκάλεπτα: 19-25, 41-42, 64-57, 83-79.
ΡΕΘΥΜΝΟ (Σκουρτόπουλος): Κλουφ 6, Σχίζας 2, Σάφτεναρ 14, Χάροου 10, Στόουν 17, Ρέλφορντ 2, Γιαννόπουλος 18, Τσκαλέρης 2, Κάρτερ 7, Ματαλόν 5.
ΤΡΙΚΑΛΑ (Φλεβαράκης): Κάντουγκαν 5, Ντάουελ 12, Τσιάρας 7, Κόντζερ 18, Τιγκ 9, Σοκό 8, Τσιλούλης, Καραθανάσης 2, Καλές 4, Ρόμπινσον 14, Καλογιαννίδης, Βαρυτιμιάδης.